حبس طولانی مدت برای "بمبگذاران یک کنیسه" در نیویورک

دادگاه بمبگذاران حق نشر عکس AFP
Image caption سه آمریکایی به جرم تلاش برای بمبگذاری در کنیسه ای در نیویورک به زندان محکوم شدند

دادگاهی در نیویورک سه مرد را به جرم اقدام به بمبگذاری در یک کنیسه در نیویورک و تلاش برای شلیک موشک به هواپیماهای نظامی به ۲۵ سال زندان محکوم کرده است.

هیات منصفه پیش تر این سه نفر و یک همدست آنها را در رابطه با اتهام قرار دادن بمب های غیرواقعی در یک کنیسه در منطقه برانکس شهر نیویورک و تلاش برای حمله موشکی به یک پایگاه هوایی گارد ملی مجرم شناخته بود.

جیمز کرومایت، دیوید ویلیامز و آنتا ویلیامز که در سال ۲۰۰۹ بازداشت شدند، متهم بودند که پس از دریافت بمب های غیرواقعی از یک خبرچین پلیس فدرال آمریکا، اف بی ای، آنها را برای انهدام یک کنیسه در چند نقطه از قرار دادند.

قاضی فدرال، کالین مک موهان در جلسه پایانی دادگاه گفت انگیزه این افراد از این کار تنفر آنها از یهودی ها بوده است.

اما به گفته وکلای دفاع این ۳ نفر آنها به وسیله پلیس فدرال آمریکا، فریب داده شده اند.

شهادت یکی از خبرچین های اف بی آی به نام شاهد حسین باعث شد جیمز کرومایت، دیوید ویلیامز و آنتا ویلیامز در رابطه با توطئه برای کاربرد سلاح کشتار جمعی و چند اتهام دیگر مجرم شناخته شوند.

شاهد حسین با جیمز کرومایت در مسجدی در شمال نیویورک دیدار کرده بود و از این طریق با او و دیگر افراد گروه در ارتباط بود.

لاگر پاین، متهم چهارم و همدست این سه نفر نیز به وسیله هیات منصفه مجرم شناخته شده است ولی دادگاه صدور حکم این فرد را به بررسی سلامت روانی او موکول کرده است.

"بمب های ساعتی"

به گفته دادستان های فدرال، این افراد قصد داشتند مواد منفجره دریافت شده از خبرچین اف بی آی را در یک کنیسه کار بگذارند و با موشک به یک پایگاه هوایی گارد ملی حمله کنند.

تصاویر ویدیویی نمایش داده شده در دادگاه، این افراد را در حال آزمایش یک قبضه موشک انداز در یک انبار نشان می داد.

همچنین چند نوار صوتی در دادگاه پخش شد که جیمز کرومایت در آن به یهودی ها دشنام می داد و می گفت قصد دارد از حملات نظامی ارتش آمریکا در خاورمیانه انتقام بگیرد.

وکلای مدافع جیمز کرومایت، دیوید ویلیامز و آنتا ویلیامز در دادگاه اف بی آی را به صحنه سازی متهم کردند و گفتند این افراد در ازای چند وعده غذای گرم و دریافت مقدار کمی پول نقد از فرد خبرچین، فریب خورده اند.

اما دادستان ها این افراد را به "بمب ساعتی" تشبیه کردند که هر لحظه امکان منفجر شدن دارند.

دیوید راسکین، دستیار دادستان فدرال در دادگاه گفت این افراد به گمان این که از مواد منفجره واقعی استفاده می کنند، اقدام به بمبگذاری کردند و ماهیت کار آنها با یک حمله تروریستی تمام عیار تفاوتی ندارد.

مطالب مرتبط