ارتش فرانسه به مخالفان قذافی اسلحه داده است

مخالفان سرهنگ قذافی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فرانسه می گوید به مخالفان سرهنگ قذافی سلاح های سبک برای دفاع از غیرنظامیان داده است

ارتش فرانسه تایید کرده است که به مخالفان مسلح سرهنگ معمر قذافی، رهبر لیبی، اسلحه و مهمات داده است.

پیش تر روزنامه فیگارو گزارشی درباره انتقال سلاح هایی نظیر موشک های ضد تانک و راکت انداز منتشر کرده بود.

اما ارتش فرانسه که یکی از نیروهای اصلی در عملیات ناتو علیه لیبی است می گوید اوایل ماه ژوئن به جنگجویان قبایل بربر سلاح های سبک و مهمات داده است.

به نوشته فیگارو، فرانسه ناتو را در جریان این کمک ها نگذاشته بود.

سرهنگ تری برکهارت، سخنگوی ستاد مشترک ارتش فرانسه گفت: "ما (عملیات خود را) با کمک های بشردوستانه آغاز کردیم: غذا، آب و مواد دارویی."

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: "در طی این عملیات وضعیت غیرنظامیان وخیم شد. ما سلاح و ابزار دفاع، عمدتا مهمات، برای آنها پرتاب کردیم."

این مقام فرانسوی گفت که سلاح های دستی به مدت چند روز و آن هم برای جلوگیری از "قتل عام غیرنظامیان" برای آنها ارسال شد.

قطعنامه های سازمان ملل متحد

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در پاریس، می گوید این اظهارات احتمالا موجب انتقادات بیشتری از سوی کشورهایی نظیر روسیه و چین خواهد شد.

این کشورها ناتو را متهم می کنند که از ماموریت مندرج در قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت برای دخالت نظامی در لیبی فراتر رفته است.

آمریکا می گوید این قطعنامه اجازه می دهد به مخالفان سرهنگ قذافی اسلحه داده شود. اما قطعنامه قبلی ۱۹۷۰ شورای امنیت، سراسر لیبی را مشمول تحریم تسلیحاتی کرده بود.

فرانسه، بریتانیا و ایتالیا در آوریل گذشته اعلام کردند که به شهر بنغازی که تحت کنترل نیروهای مخالف قرار دارد، مشاور نظامی اعزام می کنند.

گزارش شده است که تصمیم ارسال سلاح بدنبال ملاقات نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، با ژنرال عبدالفتاح یونس، از فرماندهان مخالفان سرهنگ قذافی، اتخاذ شد.

نیروهای مخالف آقای قذافی به تدریج به سوی طرابلس، پایتخت لیبی، پیش روی می کنند.

مطالب مرتبط