'دست نوشته های جالب' اسامه بن لادن

درباره زندگی اسامه بن لادن، رهبر سابق شبکه القاعده، در مقرش در ابیت آباد پاکستان، جزییات چندانی منتشر نشده است. بی بی سی به دو یادداشت دست یافته که گفته می شود پس از حمله سربازان آمریکایی به محل سکونت بن لادن در ماه مه، پیدا شده است. در زیر یادداشت اصلی بن لادن و ترجمه فارسی آن را می خوانید:

یادداشت اصلی

حق نشر عکس BBC World Service

ترجمه

حق نشر عکس BBC World Service

"اورلا گورین" خبرنگار بی بی سی می گوید که اصل بودن این یادداشت ها را نمی توان به طور مستقل تایید کرد و نمی توان کاملا مطمئن شد که چه کسی آن را نوشته است، ولی اگر واقعی باشد، دریچه ای است به سوی زندگی و تفکر بن لادن در خلوت خانه اش در پاکستان.

این یادداشت ها همچنین می تواند نشان دهد که بن لادن متن سخنرانی های خود را از قبل می نوشته و بازنویسی می کرده است.

گفته شده که این دو صفحه یادداشت که با خودکار قرمز نوشته شده، در اتاق کناری اتاق خواب بن لادن یافت شده است. کارشناسان می گویند که این یادداشت، چرکنویس متن سخنرانی رهبر القاعده بوده است.

بعضی از قسمت های این دست نوشته، به دلیل خیس خوردگی ناخوانا شده و بعضی جمله ها خط خورده است. ولی در آن، اشاره های روشنی به تغییرات جوی و وقوع سیل در عربستان سعودی شده است. بن لادن در سخنرانی خود در سال گذشته به هردو موضوع اشاره کرد.

در این متن از خاندان سلطنتی عربستان سعودی هم انتقاد شده است که این موضوع هم در صحبت های بن لادن زیاد به گوش می خورد.

عبد الباری عطوان، کارشناس مسائل مربوط به شبکه القاعده، که در سال ۱۹۹۶ با بن لادن مصاحبه کرده بود، می گوید که به نظر او این دست نوشته ها متقاعد کننده و مربوط به بن لادن است. او می گوید که این متن احتمالا همزمان با جاری شدن سیل در جده در دسامبر ۲۰۰۹ نوشته شده است.

آقای عطوان می گوید: "من فکر می کنم که این متن واقعا متعلق به بن لادن باشد. من از روی لحن به کار رفته و نحوه نوشته شدن آن متوجه می شوم. اما این را که آیا خودش متن را نوشته یا برای شخص دیگری دیکته کرده نمی دانم. ولی شیوه نگارش متن، مربوط به بن لادن است."

پروفسور ولید فارس (Walid Phares)،‌ مشاور کنگره آمریکا در امور ضدتروریسم، نیز معتقد است که شباهت هایی میان متن یافت شده با نوشته های بن لادن و ایمن الظواهری وجود دارد.

او می گوید:‌ این اسناد برای من بسیار جالب است. ای‌ کاش تعداد بیشتری از اینها می داشتیم.