هزینه واقعی جنگ‌های ده سال اخیر آمریکا چقدر بوده است؟

جنگ در افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption این روزها بحث در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در جریان است

یک موسسه پژوهشی وابسته به دانشگاه براون در آمریکا در گزارشی پیش بینی کرده که هزینه دو جنگ عراق و افغانستان و عملیات نظامی در پاکستان به چهار هزار و چهارصد میلیارد دلار خواهد رسید.

موسسه واتسن می گوید که این گزارش نتیجه یک مطالعه گسترده با همکاری پژوهشگران چندین دانشگاه آمریکا است.

براساس برآورد این موسسه، هزینه این جنگ ها تا به امروز به مرز سه هزار و دویست میلیارد دلار رسیده و دولت آمریکا تا زمان خروج کامل نیروهای آمریکایی از خاک عراق و افغانستان بیش از هزار میلیارد دلار دیگر خرج خواهد کرد.

این ارقام با برآوردهای رسمی دولت آمریکا از هزینه این جنگ ها بسیار متفاوت است. باراک اوباما ماه گذشته گفت که این جنگ ها در طول ده سال اخیر نزدیک به هزار میلیارد دلار برای خزانه دولت این کشور هزینه داشته است.

علت این اختلاف فاحش در ارزیابی پژوهشگران دانشگاه براون و دولت آمریکا را باید در تعریف متفاوت آنها از هزینه های جنگ جستجو کرد.

با جمع زدن میزان بودجه ای که کنگره آمریکا از زمان حملات یازده سپتامبر برای عملیات نظامی در افغانستان و عراق تصویب کرده است به رقم بیش از یک هزار و دویست میلیارد دلار می رسیم که به ارزیابی رئیس جمهوری آمریکا نزدیک است.

در مقابل ۲۰ اقتصاد دان و متخصصین علوم سیاسی و وکیل که در این پژوهش دانشگاه براون شرکت کرده اند با یاد آوری این واقعیت که دولت آمریکا با توجه به کسری شدید بودجه در عمل همه هزینه این جنگ ها را با فروش اوراق قرضه به بانک های جهان و وام گرفتن تامین کرده است، می گویند که باید سود پرداخت شده به بیش از هزار میلیارد دلار را هم در محاسبه هزینه این جنگ ها به حساب آورد. این رقم تا به امروز نزدیک به دویست میلیارد دلار بوده است و هر روز به آن اضافه می شود.

آنها همچنین بخش مهم این گزارش را به هزینه انسانی جنگ اختصاص داده اند.

بیش از نود و نه هزار سرباز آمریکایی در این دو جنگ آسیب دیده اند. درمان این تعداد زخمی جنگ و رسیدگی به سربازانی که با اختلالات روانی ناشی از سالها حضور در شرایط سخت عملیات نظامی دست و پنجه نرم می کنند، به همراه هزینه های بیمه و بازنشستگی مادام العمر برای این سربازان در جمع به بیش از ۹۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

این پژوهش به مخارج غیر مستقیم اجتماعی و سیاسی این جنگ هم پرداخته است.

از هزینه ساخت و اداره زندان های جدید در افغانستان و عراق تا رشد قدرت و نفوذ شرکت های پیمانکار آمریکایی طرف قرار داد ارتش این کشور و تاثیر گذاری آنها بر سیاست گذاری های دولت و کنگره آمریکا. مجموع قراردادهای وزارت دفاع آمریکا با این شرکت ها تا به امروز ۴۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

برآورد این مطالعه از رقم سربازان و پیمانکاران کشته شده آمریکایی در این دو جنگ بیش از هشت هزار نفر و قربانیان غیر نظامی افغان و عراقی نزدیک به صد و چهار هزار نفر است.

انتشار این گزارش چند روز پس اعلام تصمیم باراک اوباما برای خروج یک سوم نیروهای آمریکایی از افغانستان، می تواند به انتقادات بسیاری از هم حزبی های او که از آقای اوباما خواسته اند با سرعت بیشتری به این جنگ خاتمه دهد شدت بخشد.

این گزارش همچنین با به چالش کشیدن روش های محاسبه هزینه های جنگ توسط سیاستمداران در خاک سفید و کنگره آمریکا به آنها توصیه کرده است که با شفافیت و صداقت همه هزینه های کوتاه مدت و بلند مدت عملیات های نظامی این کشور را در اختیار افکار عمومی قرار دهند تا تاریخ جنگ های پر هزینه با دست آوردهای محدود و ناپایدار تکرار نشود.