حکم جلب متهمان ترور حریری به دادستان لبنان داده شد

رفیق حریری حق نشر عکس AFP
Image caption ترور رفیق حریری در فوریه سال ۲۰۰۵ به بروز یک رشته تحولات گسترده سیاسی در لبنان، از جمله خروج نیروهای نظامی و امنیتی حکومت سوریه از این کشور منجر شد

هیات اعزامی دادگاه ویژه سازمان ملل برای رسیدگی به ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، روز پنجشنبه، ۹ تیر (۳۰ ژوئن) در ملاقات با دادستان کل این کشور، ادعانامه و احکام بازداشت چهار فرد متهم به دست داشتن در این ترور را به او تسلیم کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها و محافل لبنانی، نام تعدادی از اعضای گروه حزب الله لبنان در بین اسامی موجود در ادعانامه و احکام بازداشت متهمان، دیده می شود.

این گروه که هرگونه دخالتی در قتل آقای حریری را رد می کند، تهدید کرده است که در صورت کشاندن پای اعضای آن به این پرونده دست به اقدامات تلافی جویانه خواهد زد.

حزب الله فعالیت دادگاه ویژه سازمان ملل برای رسیدگی به ترور رفیق حریری را هیچگاه قبول نکرده است.

اختلاف نظرها بر سر فعالیت این دادگاه ویژه، لبنان را درگیر مجادلات سیاسی کرده و این نگرانی را بوجود آورده است که درگیری های فرقه ای در این کشور بار دیگر شعله ور شود.

در اوایل ماه مه سال جاری میلادی، دادستان دادگاه سازمان ملل متحد برای رسیدگی به پرونده قتل آقای حریری، ادعانامه جدیدی منتشر کرد و اعلام کرد که این ادعانامه براساس شواهد و مدارک تازه، تنظیم شده است.

دانیل بلمار، دادستان دادگاه سازمان ملل متحد برای رسیدگی به پرونده قتل رفیق حریری، ادعانامه اصلاح شده را جایگزین ادعانامه قبلی که در یازدهم ماه مارس صادر شده بود، کرد.

این دادگاه که مقر آن در شهر لاهه هلند قرار دارد، همچنین خبر از شواهد و مدارک مهمی داد که در آن زمان به دست آورده اما جزئیات بیشتری را در این مورد افشا نکرد.

سعد حریری، فرزند رفیق حریری و نخست وزیر سابق لبنان، تسلیم کیفرخواست را واقعه ای تاریخی توصیف کرده است.

دادگاه رفیق حریری که در سال ۲۰۰۷ براساس مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی ترور او تشکیل شد، به تنش در لبنان وسقوط دولت وحدت ملی این کشور منجر شد.

مطالب مرتبط