درخواست تازه گزارشگران بدون مرز برای آزادی عثمان اف

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارمندان بی بی سی برای دومین بار در نزد ساختمان دفتر سرویس جهانی همایش همبستگی با اورونبای عثمان اف را برپا کردند

سازمان گزارشگران بدون مرز مجدداً از مقامات تاجیکستان خواسته است که اورونبای عثمان اف، خبرنگار بازداشتشده بی بی سی در شمال این کشور را، آزاد کنند.

این سازمان روز چهارشنبه 29 ژوئن در واکنش به فراخوان جهانی کارمندان بی بی سی برای آزادی فوری و بی‌قید و شرط آقای عثمان اف بیانیه ای انتشار داده و بار دیگر نگرانی خود را در باره وضعیت او در بازداشت مطرح کرده است.

در بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است: "لغو اتهام عضویت در گروهی که فعالیتش ممنوع است، حزب تحریر، نشان می‌دهد که تا چه ‌اندازه اتهامات وارده علیه وی (اورونبای عثمان اف) ضعیف و بی‌پایه است. مقامات حالا می‌خواهند آبروی خود را حفظ کنند. اتهامات تازه علیه وی بی‌اساس است و آزادی مطبوعات را جداً نقض می‌کند."

قبلاً فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع اورونبای عثمان اف، اعلام کرده بود که در جریان تفتیشات و بازجویی های چند روز اخیر ثابت شده است که وی هرگز عضو حزب تحریر نبوده و اتهام عضویت علیه او لغو شده است.

خانم واحداوا این سخنان را روز سه‌شنبه‌ پس از دیدار نمایندگان بی بی سی با اورونبای عثمان اف در اداره امنیت ولایت سغد در حضور کارمندان امنیتی نیز تکرار کرد.

با این حال، به گفته وی، جانب بازرسی حالا می‌خواهد با تکیه به برخی کتب و اسناد حزب تحریر که در کامپیوتر کاری آقای عثمان اف پیدا شده‌اند، او را به "همدستی" یا "خبر ندادن به مقامات مربوطه" در باره ملاقاتش با اعضای احتمالی این حزب متهم کند.

Image caption بی بی سی می‌گوید دیگر بهانه‌ای برای ادامه‌ نگاهداری اورونبای عثمان اف در بازداشت وجود ندارد

ولی هم اورونبای عثمان اف، هم وکیل مدافعش و هم بی بی سی می‌گویند که ملاقات آقای عثمان اف با اعضای احتمالی حزب تحریر در چارچوب فعالیتهای خبرنگاریش صورت گرفته است.

خانم واحداوا می‌گوید آقای عثمان اف به عنوان یک خبرنگار که کارت خبرنگاری دارد، نمی‌توانست منابع خبریش را افشا کند یا در باره آنها به مقامات مربوطه اطلاع بدهد و این امر در موازین بین‌المللی و قوانین مربوط به رسانه‌ها و مطبوعات در تاجیکستان ثبت شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز بر همین نکته تأکید کرده است: "چونانچه ما در زمان بازداشت اورونبای عثمان اف هم گفته بودیم، نگاهداری اسناد حزب تحریر و ملاقات با دو نفر از اعضای احتمالی این گروه بخشی از فعالیت روزنامه‌نگاری وی برای تحقیق بیشتر در باره فعالیت این گروه ممنوع شده در تاجیکستان است."

نمایندگان بی بی سی و وکیل مدافع اورونبای عثمان اف که روز سه‌شنبه‌ در اداره امنیت محلی در ولایت سغد با او دیدار داشتند، می‌گویند که از وضعیت روانی و جسمانی آقای عثمان اف بشدت نگرانند.

به گفته آنها، هرچند آقای عثمان اف پس از ده روز بازداشت از اداره امنیت به بازداشتگاه منتقل شده و ممکن است از خدمات پزشکی برخوردار شده باشد، ولی وضعیت سلامتی او که از بیماری قند و ضعف دل رنج می‌برد، بسیار نگران کننده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای اسماعیل اف می‌گوید وضعیت روانی اورونبای عثمان اف در بازداشت بسیار وخیم است

گزارشگران بدون مرز در استناد به فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع آقای عثمان اف می‌گوید که "ما نمی‌دانیم که در شب اول بازداشت آقای عثمان اف با او چه گذشت."

به گفته خانم واحداوا، هرچند آقای عثمان اف در واقع روز دوشنبه 13 ژوئن توسط مأموران ویژه پلیس بازداشت شد، ولی بازرس امنیتی او و پرونده او را تنها صبح روز دیگر تحویل گرفته و در اسناد اداره امنیت بازداشت او 14 ژوئن ثبت شده است.

گذشته از این، وکیل مدافع آقای عثمان اف تا کنون با موکلش دیدار یکبیک نداشته و همه ملاقات و دیدارهایش با او در حضور مأموران امنیتی صورت گرفته است. خانم واحداوا امیدوار است روزهای آینده با موکلش دیدار یک به یک داشته باشد.

در همین حال، بعد از ظهر روز چهارشنبه خبرنگاران و مدیران بخشهای مختلف بی بی سی بار دیگر یک همایش اعتراضی در نزد ساختمان سرویس جهانی بی بی سی در لندن، در ارتباط با بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار این شبکه در شمال تاجیکستان، برپا کردند.

هفته گذشته نیز در روز چهارشنبه چنین همایشی در نزد ساختمان سرویس جهانی بی بی سی دایر شده بود. بی بی سی تصمیم گرفته است هر روز چهارشنبه، تا زمان آزادی آقای عثمان اف، چنین همایشهای اعتراضی برگزار کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اهل خانواده عثمان اف می‌گویند رئیس جمهوری هنوز به نامه آنها پاسخی نداده است

برگزاری این همایش در حالیست که مقامهای امنیتی در ولایت سغد اخیراً از اتهام "عضویت در حزب تحریر" که پیشتر علیه آقای عثمان اف مطرح کرده بودند، صرف نظر کرده‌اند.

بی بی سی می‌گوید دیگر هیچ بهانه‌ای برای نگاهداری اورونبای عثمان اف در بازداشت وجود ندارد و از آن ابراز نگرانی کرده که ممکن است ادامه‌ بازداشت او بر وضعیت سلامتی این خبرنگار 59-ساله اثرات منفی برجا گذارد.

پیتر هوروکس، رهبر سرویس جهانی بی بی سی، نیز روز 24 ژوئن در نامه‌ای از امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، خواسته است که به آزادی اورونبای عثمان اف مساعدت کند.

ولی رئیس جمهوری تاجیکستان هنوز هیچ پاسخی به این نامه و اهل خانواده اورونبای عثمان اف که روز 18 ژوئن به دفتر ریاست جمهوری ارسال شده بود، نداده است.

مطالب مرتبط