استراوس کان بدون سپردن وثیقه آزاد شد

دومینیک استراوس کان حق نشر عکس AP
Image caption آقای استراوس کان یکی از نامزد‌های احتمالی ریاست جمهوری فرانسه است

دومینیک استراوس کان، رئیس سابق صندوق بین المللی پول که به آزار جنسی متهم شده بود با ضمانت شخصی خود او مبنی بر حضور در دادگاه، بدون سپردن وثیقه از حبس خانگی آزاد شد.

دادستان‌های پرونده گفته‌اند که خدمتکار هتلی که آقای استراوس کان را به تجاوز متهم کرده بود،‌ پذیرفته که در مورد حوادث پس از آزار جنسی ادعایی خود دروغ گفته است. آنها گفتند که شاکی اکنون تایید کرده است که پیش از آن که به مدیرانش گزارش دهد که به او تجاوز شده، اتاق دیگری در هتل را تمیز کرده است.

آقای استراوس کان متهم شده است که در روز ۱۴ مه، در هتلی در نیویورک یک خدمتکار را مورد آزار جنسی قرار داده است.

دادستان‌ها با وجود تردیدهایی که در مورد درستی ادعاها علیه آقای استراوس کان به وجود آمده، حاضر نشدند اتهام رسمی علیه او را پس بگیرند.

پیش‌تر نگرانی‌هایی درباره اعتبار اظهارات شاکی مطرح شده بود.

آقای استراوس کان، که از او به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده فرانسه یاد می‌شد، روز جمعه در دادگاه حاضر شد.

قاضی دادگاه بعد از بررسی شواهد، وثیقه تعیین شده برای آقای استراوس کان را آزاد کرد، اما دستور داد تا پاسپورت او همچنان در توقیف دادگاه بماند. بنابراین آقای استراوس کان اجازه خروج از کشور را نخواهد داشت.

در جلسه دادگاه معلوم شد که خدمتکار اطلاعات اشتباه به هییت منصفه داده است و نگفته که پیش از طرح ادعایش درباره تجاوز، اتاق دیگری در هتل را تمیز کرده است.

ویلیام تیلور، وکیل آقای استراوس کان گفت: "می‌خواهم به همه شما یادآوری کنم که در طول شش هفته گذشته، ما از شما و از جهان خواستیم تا به سرعت در این باره قضاوت نکنند. حالا فکر می‌کنم درک می‌کنید چرا."

او اضافه کرد: "باور ما این است که قدم بعدی به رفع همه اتهام‌ها منجر شود."

بعد از جلسه، آقای استراوس کان با لبخندی بر لب و دست در دست همسرش از دادگاه خارج شد.

سیاستمدار ۶۲ ساله فرانسوی بعد از سپردن ودیعه‌ای شش میلیون دلاری در ماه مه، تحت بازداشت خانگی در آپارتمانی در نیویورک بود. این آپارتمان با نگهبانان مسلح محافظت می‌شد و آقای کان مجبور بود همیشه بازوبندی الکترونیکی به دست داشته باشد.

کیفرخواست آقای استراوس کان شامل هفت مورد اتهام از جمله اقدام به تجاوز و سوءاستفاده جنسی است.

آقای استراوس کان که برای دفاع از خود در دادگاه از ریاست سازمان بین المللی پول استعفا کرد به شدت این اتهامات را رد می‌کند.

'اظهارات متناقض'

در جلسات پیشین دادگاه، دادستان‌ها گفتند که اتهام علیه آقای استراوس کان بسیار قوی است و شواهد پرونده "محکم" است.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرد که با وجود این که در نتایج آزمایش‌های پزشکی قانونی محرز شده که آقای استراوس کان با یک زن رابطه جنسی داشته است، دادستان‌ها اکنون بخش زیادی از گفته‌های شاکی درباره آن چه رخ داده و چیزهایی که درباره خودش گفته را باور نمی کنند.

کنت پی تامسپون،‌ وکیل شاکی پس از جلسه دادگاه گفت که داستان موکل او درست است و آقای استراوس کان به دلیل آزار جنسی مرتکب جرم شده است.

او گفت: "تنها دفاعی که آقای استراوس کان از خود می‌کند این است که رابطه جنسی با توافق طرفین بوده است. این یک دروغ است."

جلسه بعدی دادگاه روز ۱۸ ژوییه برگزار می‌شود.

این خدمتکار می‌گوید آقای استراوس کان در راهروی هتل او را دنبال کرد و به زور به او تجاوز کرده است. اما اکنون دادستان‌ها به رسانه‌های آمریکا گفته‌اند که شاکی از زمانی که اعلام کرده این اتفاق رخ داده، مرتب دروغ گفته است.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، مقامات قضایی معتقدند که اظهارات این زن درباره آن چه که در مورد پرونده تقاضای مهاجرت خود گفته است با هم همخوانی ندارد. مخصوصا آن بخش از پرونده‌اش که در آن ادعا شده که به او در گینه تجاوز شده است.

در هفته‌های گذشته وکلای آقای استراوس کان اعلام کردند که شواهدی در دست دارند که اعتبار شاکی را "به شدت کاهش می‌دهد"، اما روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که این دادستان‌ها هستند که ناهمخوانی‌ها در اظهارات شاکی را برملا کرده اند.

دومینیک استراوس کان پیش از طرح این اتهامات یکی از امیدهای نامزدی برای پست ریاست جمهوری از طرف حزب سوسیالیست فرانسه بود. انتخابات ریاست جمهوری فرانسه سال آینده برگزار خواهد شد.

هنوز دو هفته دیگر تا زمانی که نامزدهای حزب سوسیالیست علاقه خود را برای شرکت در انتخابات اعلام کنند، وقت باقی است و یکی از متحدان آقای استراوس کان از این حزب خواسته است تا روند انتخاب نامزدها را متوقف کند تا به آقای استراوس کان فرصت حضور در روند انتخاب داده شود.

مطالب مرتبط