بشار اسد استاندار حماه را برکنار کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، با صدور حکمی احمد خالد عبدالعزیز را از استانداری حماه برکنار کرده است.

خبر برکناری احمد خالد عبدالعزیز از تلویزیون دولتی سوریه اعلام شد. شهر حماه روز گذشته شاهد راهپیمایی دهها هزار نفر از معترضین به حاکمیت بشار اسد بود.

رامی عبدالرحمان، رییس تشکیلات نظارت بر حقوق بشر سوریه گفته است: "این بزرگترین تظاهرات در شهر حماه از زمان آغاز اعتراضات تاکنون بود".

منابع رسمی سوریه برای برکناری استاندار حماه دلیل خاصی از قول بشار اسد ذکر نکرده اند اما گزارش ها حاکی از کاهش حضور و فشار ارتش بر شهر حماه در طول هفته گذشته بودند.

دیروز، جمعه، که معمولا روز برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف سوریه طی سه ماه گذشته بوده است، این کشور شاهد حضور صدها هزار نفر در خیابان ها و سر داده شدن شعارهای ضدحکومتی بود. خبرنگاران و ناظران با توجه به سرکوب های گسترده اخیر، حضور مردم در تظاهرات دیروز را بسیار قابل توجه عنوان کرده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تجمعات روز جمعه گسترده توصیف شده است

گروه های فعال در حوزه حقوق بشر در سوریه تعداد کشته شدگان تجمعات روز جمعه را حداقل ۲۴ نفر اعلام کردند که توسط نیروهای امنیتی از پای درآمدند. برخی گزارش ها تعداد کشته شدگان دیروز را تا ۲۸ نفر هم ذکر کرده اند.

این فعالان می گویند در طول سه ماه گذشته بیش از ۱۳۵۰ غیرنظامی و ۳۵۰ مامور دولتی در جریان ناآرامی ها جان خود را از دست داده اند.

شعارهای تجمعات دیروز بیشتر روی شخص بشار اسد متمرکز بود. یک شاهد عینی به بخش عربی بی بی سی گفت صدها هزار نفر خطاب به رییس جمهوری شعار می دادند "برو، برو، مردم خواهان رفتنت هستند".

شهرهای حلب، دمشق، حمص و شماری دیگر از مناطق سوریه هم دیروز شاهد تظاهرات ضد حکومتی بودند. برخی فعالان سیاسی شمار مردم در تظاهرات دیروز سوریه را تا سه میلیون نفر اعلام کرده اند اما بخاطر نبود اجازه فعالیت خبرنگاران چنین ادعاهایی معمولا غیرقابل اثبات هستند.

اکثر کشته های دیروز متعلق به استان ادلب در شمال شرقی سوریه هستند، جایی که ارتش مشغول سرکوب شدید مردم منطقه بوده است.

حضور گسترده مردم در تجمعات دیروز در سوریه در حالی رخ داد که چند روز پیش نشست مهم مخالفان در دمشق برگزار شده بود. در طول ۴۰ سال گذشته این اولین باری بود که مخالفان بدون ترس از بازداشت در یک نشست علنی شرکت می کردند.

اوئن بنت جونز، خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید با وجود آنکه دولت مرکزی در دمشق اجازه طرح برخی دیدگاه های انتقادی را می دهد و صرفنظر از اینکه دولت بشار اسد چه سیاستی در پیش بگیرد، تجمعات اعتراضی و برگزاری تظاهرات ادامه یافته است.

مطالب مرتبط