مخالفان مسلح قذافی از تصمیم اتحادیه آفریقا استقبال کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان مسلح معمر قذافی می‌گویند در غرب لیبی پیشروی‌هایی انجام داده‌اند

مخالفان حکومت لیبی از پیشنهاد اتحادیه آفریقا برای مذاکره بر سر آینده این کشور، بدون دخالت مستقیم معمر قذافی استقبال کرده‌اند.

طرح پیشنهادی اتحادیه آفریقا در بیانیه پایانی نشست این اتحادیه در گینه استوایی ارائه شده است.

یکی از سخنگویان شورای ملی انتقالی لیبی این طرح را گامی مهم دانسته که به گفته او نشان می‌دهد سرهنگ قذافی نقشی در آینده لیبی ندارد.

اتحادیه آفریقا همچنین خواهان برقراری آتش‌بس و انجام اقدامات لازم برای برگزاری یک انتخابات دموکراتیک در لیبی شده است.

در اقدامی دیگر اتحادیه آفریقا از کشورهای عضو درخواست کرد که حکم بازداشت رهبر لیبی را رعایت نکنند.

دادگاه بین المللی کیفری اخیرا حکم بازداشت آقای قذافی، پسر و رئیس اطلاعات ارتش او را به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت صادر کرده است.

اتحادیه آفریقا در جلسه خود در روز جمعه اعلام کرد این حکم، تلاش های این اتحادیه برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران لیبی را "به طور جدی پیچیده می کند".

در صورتی که پنجاه و سه کشور عضو اتحادیه آفریقا این تصمیم را اجرا کنند، آقای قذافی می تواند بدون این که با دستگیری و محاکمه روبرو شود، به این کشورها پناه ببرد.

یک نماینده آقای قذافی که در جلسه اتحادیه آفریقا حاضر بود از این تصمیم استقبال کرد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس از قول دیپلمات های حاضر در اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه آفریقا گزارش داده است که درجلسه ای که برای تصمیم گیری درباره آینده لیبی تشکیل شده بود، عده ای معتقد بودند که آقای قذافی باید به سرعت از قدرت کناره گذاشته شود و عده ای به دنبال راهی آبرومندانه برای پایان دادن به قدرت او بودند.

همزمان ناتو اعلام کرد که در روز شنبه حملات هوایی خود در مناطق غرب لیبی را افزایش داده است. مخالفان مسلح می‌گویند که در این مناطق پیشروی‌هایی انجام داده‌اند.

ناتو در حالی حملات خود را افزایش داده است که سرهنگ قذافی روز جمعه هشدار داد که در صورت ادامه حملات هوایی ناتو، طرفدارانش می توانند جنگ را به اروپا بکشانند و غیرنظامیان را هدف قرار دهند.

در واکنش به این تهدید آقای قذافی، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفت آقای قذافی باید به جای تهدید اروپایی ها از قدرت کناره گیری کند.

خانم کلینتون گفت: "آقای قذافی باید رفاه و منافع مردم خود را در اولویت قرار دهد و از قدرت کناره گیری کند."

پیام آقای قذافی بعد از آن منتشر شد که فرانسه تایید کرد که به شورشیان مسلح مخالف آقای قذافی سلاح داده است.

مطالب مرتبط