متحدان استراوس‌کان به بازگشت او به سیاست فرانسه فکر می‌کنند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استراوس کان از جمله کسانی بود که در حزب سوسیالیست فرانسه از او برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌شد

متحدان دومینیک استراوس کان، رئیس پیشین صندوق بین المللی پول می گویند که او بعد از آزادی از حبس خانگی در آمریکا می تواند دوباره به صحنه سیاسی فرانسه برگردد.

از آقای استراوس کان، پیش از آن که در چهاردهم ماه مه به آزار جنسی یک خدمتکار هتل در نیویورک متهم شود، به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری در انتخابات سال آینده نام برده می‌شد.

هنگام بررسی پرونده اتهام او در دادگاه، درباره اعتبار اظهارات شاکی شک و تردید ایجاد شد و قاضی در روز جمعه اول ژوئیه به حبس خانگی آقای استرواس کان پایان داد.

با این حال آقای استراوس کان هنوز اجازه خروج از آمریکا را ندارد و تنها می‌تواند در آمریکا سفر کند. او باید دوباره در کمتر از یک ماه در دادگاه حاضر شود.

مهلت

آقای استراوس کان پیش‌تر از کسانی بود که حزب سوسیالیست فرانسه از او برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کرد.

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید که صرف نظر از آن چه در دادگاه رخ دهد، در فرانسه انتظار می رود این پرونده در نهایت مختومه شود.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید که اگر این اتفاق رخ دهد هیچ چیزی مانع آقای استراوس کان برای اعلام نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نخواهد بود.

لیونل ژوسپن، آخرین نخست وزیر سوسیالیست فرانسه می‌گوید: "اگر فرض کنیم از دومینیک رفع اتهام شود، که ما امیدواریم این طور شود، در آن صورت اول از همه به خود او بستگی دارد که در این باره تصمیم بگیرد و بعد حزب باید در این باره تصمیم بگیرد."

ژان ماری لو گن، یک نماینده پارلمان از حزب سوسیالیست معتقد است که آقای استراوس کان خود را نامزد خواهد کرد.

۱۳ ژوییه، یعنی پنج روز پیش از جلسه بعدی دادگاه آقای استراوس کان، آخرین مهلت برای اعلام نامزدی است، اما فرانسوا هولاند، یکی از مقام های ارشد حزب سوسیالیست گفته است که این مهلت ممکن است تمدید شود.

خبرنگار ما در فرانسه می گوید که در این کشور، محبوبیت آقای استراوس کان به خاطر روشی که در دادگاه از خود دفاع کرد افزایش یافته و نسبت به او ابراز همدردی می شود و متحدانش امیدوارتر شده اند.

'دروغ'

دادستان‌های پرونده آقای استراوس کان گفته‌اند که خدمتکار هتلی که آقای استراوس کان را به تجاوز متهم کرده بود،‌ پذیرفته که در مورد حوادث پس از آزار جنسی ادعایی خود دروغ گفته است. آنها گفتند که شاکی اکنون تایید کرده است که پیش از آن که به مدیرانش گزارش دهد که به او تجاوز شده، اتاق دیگری در هتل را تمیز کرده است.

با این حال دادستان‌ها حاضر نشدند اتهام رسمی علیه او را پس بگیرند.

سیاستمدار ۶۲ ساله فرانسوی بعد از سپردن ودیعه‌ای شش میلیون دلاری در ماه مه، تحت بازداشت خانگی در آپارتمانی در نیویورک بود. این آپارتمان با نگهبانان مسلح محافظت می‌شد و آقای کان مجبور بود همیشه بازوبندی الکترونیکی به دست داشته باشد.

کیفرخواست آقای استراوس کان شامل هفت مورد اتهام از جمله اقدام به تجاوز و سوءاستفاده جنسی است.

آقای استراوس کان که برای دفاع از خود در دادگاه از ریاست سازمان بین المللی پول استعفا کرد به شدت این اتهامات را رد می‌کند.

مطالب مرتبط