راتکو ملادیچ پس از جر و بحث با قاضی از دادگاه اخراج شد

راتکو ملادیج، فرمانده سابق ارتش صرب های بوسنی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای ملادیچ هر بار که توانست، سخنان قاضی را قطع کرد

راتکو ملادیچ، فرمانده سابق ارتش صرب های بوسنی، امروز به دلیل جر و بحث با قاضی دادگاه رسیدگی به پرونده جرایم جنگی علیه او از تالار دادگاه اخراج شد.

پس از آن که ژنرال ملادیچ جریان دادگاه را بارها مختل کرد، رئیس دادگاه دستور داد که او را به بیرون منتقل کنند.

آقای ملادیچ امروز حاضر نشد به سئوالات دادگاه در مورد اتهامات وارد شده علیه او پاسخ دهد و رئیس دادگاه به نیابت از سوی متهم، اتهامات وارده را رد کرد و دستور داد تا محاکمه بر این اساس ادامه یابد.

راتکو ملادیچ ۶۹ ساله اواخر ماه مه پس از ۱۶ سال در روستای لازاروو در شمال بلگراد دستگیر شد.

او به علت کشتار ۷۵۰۰ مرد مسلمان بوسنیایی در سال ۱۹۹۵ در سربرنیتسا متهم به نسل کشی شده است.

دادستان دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی در لاهه، آقای ملادیچ را به ارتکاب جرایمی از جمله نسل کشی و جنایت علیه بشریت در جریان جنگ داخلی بوسنی در دهه ۱۹۹۰ متهم کرده و گفته است که فجایعی که راتکو ملادیچ مرتکب شد "ملتی را دوپاره کرد."

امروز در جریان دادگاه، آقای ملادیچ چند بار سعی کرد صحبت کند اما آلفونس اوری، قاضی دادگاه به او گفت تا زمانی که به او اجازه داده نشده، سخن نگوید.

اما پس از این که آقای ملادیچ چند بار بدون نوبت صحبت کرد و با تماشاچیان ارتباط برقرار کرد، قاضی دستور داد تا او را از دادگاه بیرون ببرند.

فرمانده سابق ارتش صرب های بوسنی تقاضا کرد تا به جای وکلای تسخیری تعیین شده توسط دادگاه، راسا وکلای مدافع خود را برگزیند اما درخواست او از سوی دادگاه رد شد. قاضی گفت او در زمان مقرر، درخواست خود را مطرح نکرده بود.

هنگامی که قاضی اوری، اتهامات آقای ملادیچ را قرائت می کرد، او فریاد زد: "نه، نه، من بدون وکیل خودم گوش نمی کنم." او سپس گوشی هایش را برداشت و به این وسیله، نشان داد که علاقه ای به دنبال کردن ترجمه جریان محاکمه ندارد.

آقای ملادیچ سپس گفت: "شما که هستید؟ به من اجازه نفس کشیدن نمی دهید."

پیش از آن که آقای ملادیچ به بیرون دادگاه هدایت شود، یکبار دیگر رو به سوی قاضی فریاد زد: "شما می خواهید تیم دفاعیم را به من تحمیل کنید. این چه دادگاهی است؟"

خبرنگار بی بی سی که در محل حضور داشته می گوید آقای ملادیچ از همان لحظه ورود، رفتاری پرخاشجویانه داشت.

او می گوید در پانزده سالی که جریان محاکمات دادگاه لاهه را گزارش کرده، هرگز شاهد چنین صحنه هایی نبوده است.

فرمانده سابق ارتش صرب های بوسنی همچنین در دادگاه حاضر نشد کلاهش را از سر بردارد و بارها با حرکات دست و نشان دادن انگشت شست به تماشاچیان، جریان دادگاه را مختل کرد.

این حرکات با اعتراض قاضی رو به رو شد اما آقای ملادیچ در تمام مدت، به این کار خود ادامه داد.

آقای ملادیچ هر بار که توانست، سخنان قاضی را قطع کرد و وقتی قاضی خواندن اتهامات او را آغاز کرد، دستانش را بالا برد و جیغ زد.

از سوی دیگر، مادران خانواده های قربانیان سربرنیتسا هم شروع به جیغ زدن کردند و گفتند او مسلمانان را کشته است.

ادعانامه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه آقای ملادیچ را به نسل کشی، شکنجه، قتل، اخراج اجباری، اعمال غیر انسانی، ارعاب، آدم ربایی و دست داشتن در "پاکسازی کامل" مسلمانان از بوسنی به منظور ایجاد "بوسنی کبیر" متهم کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط