ادامه ناآرامی‌ها در حماة و حرکت تانک‌ها به سوی شمال سوریه

حق نشر عکس AFP
Image caption درگیری‌های خیابانی و بازداشت‌های امروز، سه روز پس از تظاهرات بزرگ ضد دولتی روز جمعه در این شهر انجام می شود

گزارشها از شهر حماة سوریه حاکی از آن است که درگیری‌های خیابانی در شهر میان معترضان و نیروهای امنیتی در جریان است.

نیروهای امنیتی به بازرسی خانه به خانه پرداخته و دست به بازداشت‌های انبوه زده‌اند.

درگیری‌های خیابانی و بازداشت‌های امروز، سه روز پس از تظاهرات بزرگ ضد دولتی روز جمعه در این شهر انجام می شود که طی آن دهها هزار نفر خواهان کناره‌گیری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شدند.

ساکنان این شهر گفته‌اند که اوائل صبح دوشنبه، پلیس مسلح و سربازان با چندین دستگاه اتوبوس وارد شهر شدند و بیست نفر را بازداشت کردند.

گروه‌هایی از جوانان سپس در خیابان‌ها حضور یافتند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

شاهدان از آتش زدن لاستیک خودروها و مسدود کردن جاده‌ها توسط معترضان خبر داده‌اند که می خواهند با این کار مانع از حرکت آزادانه نیروهای امنیتی در شهر شوند.

این شاهدان از "تیراندازی بی هدف" سربازان خبر داده‌اند.

تانک‌ها و خودروهای زرهی روز یکشنبه شهر حماة را به محاصره در آوردند اما امروز گفته شده که این تانک‌ها از شهر دور شده و به سوی روستاهای استان ادلب در شمال حرکت کرده‌اند که این منجر به گمانه‌زنی در باره تشدید درگیری‌ها در این مناطق شده است.

از دمشق، پایتخت سوریه نیز گزارش شده که نیروهای امنیتی به سوی گروهی از معترضان در حومه این شهر، تیراندازی کرده‌اند که دو نفر کشته شده‌اند.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند این افراد در منطقه حجر الاسود در حومه جمع شده بودند.

بازداشت‌ها و عملیات نظامی-امنیتی اخیر در شهرهای سوری در حالی صورت می گیرد که دولت می گوید هفته آینده طرح گفت و گوی ملی با مخالفان را آغاز می کند.

مخالفان گفته‌اند تا زمانی که خشونت ها ادامه داشته باشد، با دولت وارد مذاکره نخواهند شد.

فعالان حقوق بشر می گویند در ناآرامی های سوریه تاکنون حداقل ۱۳۵۰ نفر کشته شده اند. دولت هم می گوید بیش از ۳۵۰ سرباز و پلیس در درگیری ها جان خود را از دست داده اند.

بی بی سی قادر به تائید این آمار نیست.

بشار اسد که یازده سال پیش، به دنبال مرگ پدرش حافظ اسد، قدرت را در دست گرفت، تلاش کرده تا بحران موجود در کشور را با دادن امتیازهایی به مخالفان حل کند اما تا کنون در این امر موفق نبوده است.

مقام های سوری ناآرامی های این کشور را به توطئه کشورهای خارجی نسبت داده‌اند.

شهر حماة در سال ۱۹۸۲ هم شاهد ناآرامی هایی بود که در آن زمان به دستور حافظ اسد، رئیس جمهور وقت، ارتش به سرکوب معترضان پرداخت. در نتیجه این درگیری میان ارتش و معترضان حداقل ده هزار نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط