ترکیه: زمان کناره گیری معمر قذافی از رهبری لیبی فرا رسیده است

وزیر خارجه ترکیه - مصطفی داوداوغلو حق نشر عکس b
Image caption وزیر خارجه ترکیه شورای ملی انتقالی را شناسایی کرده و خواستار کناره گیری قذافی شده است

ترکیه گفته است که شورای ملی انتقالی متشکل از مخالفان حکومت لیبی را به رسمیت شناخته و خواستار کناره گیری رهبر لیبی شده است.

احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، پس از ملاقات با مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی در بنغازی، در شرق لیبی، اعلام کرد که کشور او این شورا را به عنوان "تنها نماینده مشروع مردم لیبی" به رسمیت می شناسد و از آن حمایت می کند.

وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت که "باید به مطالبات مردم لیبی برای اصلاحات پاسخ مثبت داده شود، قذافی باید از لیبی برود و باید یکپارچگی ارضی لیبی حفظ شود."

آقای داوداوغلو با اعلام حمایت از قیام مردم لیبی علیه حکومت این کشور گفت که هدف او از سفر به بنغازی، دومین شهر بزرگ لیبی که مقر شورای ملی انتقالی است، ابراز همبستگی مردم ترکیه با لیبیایی هاست و افزود: "حقوق مشروع مردم لیبی باید تامین شود و راه حلی پایدار برای بحران کنونی یافت شود و یافتن چنین راه حلی تنها از طریق اقدامات سیاسی و برمبنای تحقق کامل خواست مردم لیبی میسر است."

وزیر خارجه ترکیه با تایید موقعیت شورای ملی انتقالی گفت: "تا زمان دستیابی مردم لیبی به اهدافشان، دولت ترکیه شورای ملی انتقالی را نماینده مشروع آنان می داند."

به گفته سخنگوی شورای ملی انتقالی، وزیر امور خارجه ترکیه در ملاقات با مصطفی عبدالجلیل گفت که کشور او مبلغ دویست میلیون دلار دیگر را به منظور کمک به این شورا در اختیار آن قرار می دهد.

ماه گذشته، ترکیه به همین منظور، اعطای یکصد میلیون دلار کمک را به شورا پیشنهاد کرده بود.

در زمان تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای حفاظت از غیرنظامیان در برابر نیروهای حکومت لیبی، ترکیه نظر مساعدی نسبت به مداخله نظامی خارجی در بحران لیبی نداشت.

با اینهمه، با آغاز عملیات هوایی پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - برای اعمال ممنوعیت پرواز هواپیماهای ارتش لیبی بر فراز خاک آن کشور، ترکیه نیز به عنوان یکی از اعضای این پیمان از این عملیات حمایت کرده است.

بحران لیبی و واکنش جهانی

ترکیه تا قبل از بروز بحران سیاسی کنونی در لیبی، روابط نزدیک اقتصادی با آن کشور داشت و شرکت های ترکیه در شماری از طرح های عمرانی لیبی مشارکت داشتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تعدادی از کشورهای عمده جهان شورای ملی انتقالی را مورد شناسایی قرار داده اند

دولت ترکیه گفته است که بخشی از کمک یکصد میلیون دلاری به شورای ملی انتقالی برای بهبود زیرساخت های اقتصادی بنغازی و تعمیر و راه اندازی فرودگاه این شهر به کار خواهد رفت که در جریان حملات نیروهای دولتی به شدت آسیب دیده است.

تا کنون بیش از بیست کشور جهان، از جمله تعدادی از کشورهای عمده اروپایی و چند کشور عربی، شورای ملی انتقالی را به عنوان نماینده مشروع مردم لیبی و یا دست کم، طرف مذاکره قابل قبول در بحران این کشور، مورد شناسایی قرار داده اند.

ایالات متحده تا کنون از اعلام شناسایی این شورا به طور رسمی خودداری ورزیده اما گفته است که در امور مربوط به لیبی، تنها با این شورا گفتگو می کند.

همزمان با انتشار خبر شناسایی شورای ملی انتقالی توسط دولت ترکیه، گزارش شده است که قرار است دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، با اندرس فوگ راسموسن، دبیرکل پیمان ناتو، در شهر ساحلی سوچی در روسیه ملاقات و پیرامون بحران لیبی با او گفتگو کند.

دولت روسیه، که با حکومت لیبی روابط نزدیکی داشته است، با عملیات هوایی ناتو بر فراز خاک لیبی مخالفت کرده و گفته است که کشورهای خارجی نباید در امور لیبی دخالت نظامی کنند.

مقامات ارشد روسی همواره بر "یافتن راه حلی سیاسی" برای این بحران تاکید نهاده اند اما کشورهای غربی گفته اند که ساعاتی قبل از تصویب قطعنامه حفاظت از غیرنظامیان لیبیایی و آغاز عملیات هوایی کشورهای غربی در اجرای این مصوبه، نیروهای وفادار به معمر قذافی وارد حومه بنغازی شده و در صدد کشتار گسترده غیرنظامیان بودند.

دولت روسیه از جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی هم که به عنوان یکی از اعضای اتحادیه آفریقا در صدد یافتن "راه حل سیاسی" برای بحران لیبی است دعوت کرده است تا به سوچی سفر کند.

پیشتر، رهبران کشورهای عضو اتحادیه آفریقا در پایان اجلاس خود در گینه استوایی خواستار گفتگوی طرفین درگیری در لیبی شدند و برای میانجیگری در این زمینه ابراز آمادگی کردند.

شورای ملی انتقالی ضمن استقبال از گفتگو برای حل بحران کنونی، گفته است که تنها در مذاکراتی شرکت می کند که بدون مشارکت معمر قذافی و پسرانش صورت گیرد.

مطالب مرتبط