استراوس‌کان با یک اتهام دیگر تجاوز روبرو شد

تریستین بانون حق نشر عکس Reuters
Image caption این نویسنده فرانسوی می گوید دومنیک استراوس کان در جریان یک مصاحبه می خواسته به او تجاوز کند

دومینیک استراوس کان، رئیس پیشین صندوق بین المللی پول، متهم شده است که یک دهه پیش قصد تجاوز جنسی به یک نویسنده فرانسوی را داشته است و قرار است رسما از او شکایت شود.

وکیل تریستین بانون، گفته است در هنگام مصاحبه اش با آقای استراوس کان در سال ۲۰۰۳ مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

آقای استراوس کان تهدید کرده است از خانم بانون بدلیل اظهارات کذب شکایت کند.

او در چهاردهم ماه مه به آزار جنسی یک خدمتکار هتل در نیویورک متهم شد و مدتی را در حبس خانگی سپری کرد. آقای استراوس کان این اتهام را رد کرد.

خانم بانون بلافاصله پس از دستگیری آقای استراوس کان گفت که او نیز یکی از قربانیان گذشته این فرد بوده است.

او در آن هنگام هرگز به پلیس شکایت نکرد، بلکه تنها در جریان یک برنامه تلویزیونی در سال ۲۰۰۷ این ماجرا را تعریف کرد، اما نام آقای استراوس کان از این برنامه سانسور شد.

دیوید کوبی، وکیل خانم بانون می گوید که او روز دوشنبه خواسته است شکایتی رسمی علیه آقای استراوس کان تنظیم شود.

خانم بانون که ۳۲ سال دارد، می گوید آقای استراوس کان در مصاحبه فوریه سال ۲۰۰۳ به او گفته بوده که فقط در صورتی که دستش را بگیرد حاضر است صحبت کند.

به گفته او آقای استراوس کان با او درگیر شده و می خواسته لباسش را درآورد.

وکلای رئیس پیشین صندوق بین المللی پول می گویند که از خانم بانون برای اظهارات کذب در مورد یک ماجرای "خیالی" شکایت خواهند کرد.

'ضعیف ترین' سناریو

آقای استراوس کان تا پیش از دستگیری در نیویورک، به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی حزب سوسیالیست فرانسه برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نام برده می‌شد.

اما سخنگوی این حزب اکنون می گوید که این "ضعیف ترین" سناریوی ممکن است.

حبس خانگی آقای استراوس کان پس از زیر سوال رفتن اظهارات شاکی اولیه لغو شد.

با این حال آقای استراوس کان هنوز اجازه خروج ندارد و تنها می‌تواند در آمریکا سفر کند. او باید دوباره در کمتر از یک ماه در دادگاه حاضر شود.

۱۳ ژوییه، یعنی پنج روز پیش از جلسه بعدی دادگاه آقای استراوس کان، آخرین مهلت برای اعلام نامزدی است، اما فرانسوا هولاند، یکی از مقام های ارشد حزب سوسیالیست گفته است که این مهلت ممکن است تمدید شود.

خبرنگار ما در فرانسه می گوید محبوبیت آقای استراوس کان به خاطر روشی که در دادگاه از خود دفاع کرد افزایش یافته و نسبت به او ابراز همدردی می شود و متحدانش امیدوارتر شده اند.

دادستان‌های پرونده آقای استراوس کان گفته‌اند که خدمتکار هتلی که آقای استراوس کان را به تجاوز متهم کرده بود،‌ پذیرفته که در مورد حوادث پس از آزار جنسی ادعایی خود دروغ گفته است. آنها گفتند که شاکی اکنون تایید کرده است که پیش از آن که به مدیرانش گزارش دهد که به او تجاوز شده، اتاق دیگری در هتل را تمیز کرده است.

با این حال دادستان‌ها حاضر نشدند اتهام رسمی علیه او را پس بگیرند.

سیاستمدار ۶۲ ساله فرانسوی بعد از سپردن ودیعه‌ای شش میلیون دلاری در ماه مه، تحت بازداشت خانگی در آپارتمانی در نیویورک بود. این آپارتمان با نگهبانان مسلح محافظت می‌شد و آقای کان مجبور بود همیشه بازوبندی الکترونیکی به دست داشته باشد.

کیفرخواست آقای استراوس کان شامل هفت مورد اتهام از جمله اقدام به تجاوز و سوءاستفاده جنسی است.

آقای استراوس کان که برای دفاع از خود در دادگاه از ریاست سازمان بین المللی پول استعفا کرد به شدت این اتهامات را رد می‌کند.

مطالب مرتبط