اختیارات تازه پلیس استرالیا برای برداشتن برقع زنان

زنان برقه پوش حق نشر عکس AFP
Image caption مظنونانی که از برداشتن پوشش صورتشان خودداری کنند، ممکن است به یکسال زندان یا جریمه نقدی محکوم شوند

پلیس در ایالت نیو ساوت ولز استرالیا اختیارات تازه ای دریافت کرده تا برای شناسایی افراد مظنون به ارتکاب جرم، برقع و یا هر گونه پوشش دیگر را از صورت این افراد بر دارد.

مظنونانی که از برداشتن پوشش صورتشان خودداری کنند، ممکن است به حداکثر یکسال زندان و یا جریمه نقدی سنگین محکوم شوند.

اعطا این اختیارات تازه به پلیس به دنبال تبرئه شدن یک زن مسلمان در دادگاه صورت می گیرد.

قاضی این پرونده حکم کرده بود که به دلیل پوشش اسلامی این متهم امکان تایید هویت او وجود ندارد.

رهبران جامعه مسلمانان ایالت نیو ساوت ولز گفته اند که مشکلی با این تدابیر جدید ندارند.

با این حال گروههای مدافع آزادی های مدنی، ابراز نگرانی کرده اند که در چرچوب این تدابیر تازه به پلیس اختیاراتی داده می شود که به آن نیازی ندارد.

"فضای شفاف و مطمئن"

دولت محلی نیو ساوت ولز که پرجمعیت ترین ایالت استرالیا است، این اصلاحات را در جریان جلسه ای در ساعات پایانی دوشنبه شب (۴ ژوئیه) تصویب کرد.

بری اوفارل رئیس دولت محلی نیو ساوت ولز گفت: "برای من فرقی نمی کند که شخص، کاسکت موتورسواری بر سر دارد یا اینکه برقع، نقاب و یا هر چیز دیگری سر و صورتش را پوشانده باشد. پلیس باید حق داشته باشد که هویت این افراد را شناسایی کند."

او افزود: "من برای پیروان ادیان و باورهای مختلف احترام کامل قائلم اما وقتی پای اجرای قانون به میان می آید، پلیس باید اختیارات کافی داشته باشد تا هویت افراد را شناسایی کند."

در چارچوب این مقررات تازه هر فردی که از برداشتن پوشش روی چهره اش خودداری کند، ممکن است مبلغ ۵۵۰۰ دلار استرالیا (۳۶۷۲ پوند و یا ۵۸۸۲ دلار آمریکا) جریمه و یا به یکسال زندان محکوم شود.

حق نشر عکس
Image caption انجمن زنان مسلمان استرالیا اعلام کرده که با این اصلاحات مشکلی ندارد

پلیس نیو ساوت ولز از این اصلاحات استقبال کرده و گفته است که این اختیارات جدید به ایجاد "فضایی شفاف و مطمئن برای پلیس و عموم مردم" کمک می کند.

مسئولان شورای اسلامی ایالت نیو ساوت ولز گفته اند که این تدابیر جدید را می پذیرند و انجمن زنان مسلمان هم اعلام کرده که با این اصلاحات مشکلی ندارد، به شرط آنکه پلیس با حساسیت از این اختیاراتش استفاده کند و مثلا ماموران پلیس زن را برای اجرای این مقررات به کار گیرد.

این تغییرات پس از محاکمه پر سر وصدای یک زن مسلمان به نام کارنیتا متیوز در سال گذشته تصویب می شود.

در جریان این محاکمه خانم متیوز به جرم ایراد اتهام کذب به یک مامور پلیس مبنی بر اینکه او به زور سعی کرده برقع او را از صورتش بردارد، به ۶ ماه زندان محکوم شد.

خانم متیوز مدعی شده بود که مامور مذکور برای آزمایش نفس او به منظور ردیابی آثار الکل، سعی کرده با استفاده از زور برقع را از صورتش کنار بزند.

اما بعد در دادگاه تجدید نظر قاضی به نفع خانم متیوز رای داد، بر این اساس که به دلیل پوشش اسلامی او نمی توان ثابت کرد که وی همان کسی است که علیه مامور پلیس شکایت کذب کرده است.

پلیس ایالت نیو ساوت ولز تا پیش از این قدرت لازم را داشت تا در جریان تحقیق در مورد جرایم سنگین، از مظنون بخواهد که پوشش صورتش بردارد، اما در مورد جرایم سبک از چنین اختیاری برخوردار نبود.

مطالب مرتبط