انفجارهای شمال بغداد ۳۵ کشته بر جای گذاشت

انفجار در شهر تاجی، در شمال بغداد حق نشر عکس AP
Image caption مقام های عراقی می گویند انفجارها به قصد وارد کردن بیشترین تلفات تدارک دیده شده بودند

به گفته مقام های عراقی، وقوع دو انفجار در شهر تاجی، در شمال بغداد، پایتخت، دست کم سی و پنج کشته و پنجاه زخمی برجای گذاشته است.

مقام های عراقی به بخش عربی بی بی سی گفته اند که اولین بمب در پارکینگ ساختمان شهرداری این شهر که در ۲۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده منفجر شد.

به گفته این مقام های عراقی، پس از انفجار این بمب و در حالی که مردم به صحنه انفجار هجوم آورده بودند، بمب دیگری که در یک خودرو کار گذاشته شده و از راه دور کنترل می شد، منفجر شد.

پیش از این انفجارها، یک حمله راکتی به منطقه امنیتی سبز بغداد موجب کشته شدن ۵ نفر شده بود.

منطقه سبز، بخشی از بغداد است که تحت تدابیر امنیتی شدید کنترل می شود و بسیاری از سفارتخانه ها و ادارات دولتی عراق در آنجا قرار دارد.

یک روز پیش از این انفجارها، در روز دوشنبه ۴ ژوئیه (۱۳ تیر) نیز دست کم ۱۰ نفر بر اثر انفجار بمب یا وقوع تیراندازی جان خود را از دست دادند.

آمار و ارقام منتشر شده حاکی است ماه گذشته (ژوئن ۲۰۱۱) مرگبارترین ماه از نظر تلفات غیر نظامیان عراقی در سال جاری میلادی بوده است.

دو انفجار در یک روز

حق نشر عکس BBC World Service

رعد التمیمی رییس شورای اداری شهر تاجی گفته است که انفجارها در تاجی، از نظر زمانی به قصد وارد کردن بیشترین تلفات تدارک دیده شده بودند.

آقای تمیمی به خبرگزاری رویترز گفته است: "محلی که انفجارها در آن به وقوع پیوسته است، بسیار شلوغ بوده و افراد زیادی برای انجام کارهای اداری و امور مربوط به پلیس و ادارات در آن حضور داشتند."

بر اساس آمار رسمی، تعداد افرادی که در ماه ژوئن در اثر حملات تروریستی کشته شدند، با افزایشی چشمگیر به ۲۷۱ نفر رسید که نسبت به ماه پیش از آن افزایشی ۳۴ درصدی را نشان می دهد.

در ماه ژوئن ۱۴ سرباز آمریکایی نیز کشته شدند که با احتساب این تعداد، ژوئن ۲۰۱۱ خونین ترین ماه برای نیروهای آمریکایی از ژوئن ۲۰۰۸ تاکنون بوده است. سربازان آمریکایی قرار است تا پایان امسال از عراق خارج شوند.

عراق شبکه القاعده را مسئول این حملات و تلفات ناشی از آن دانسته است اما مقام های ارتش آمریکا، نیروهای شبه نظامی "که از سوی ایران حمایت می شوند" را مسئول حمله به نیروهای نظامی این کشور می داند.

مطالب مرتبط