عفو بین الملل سوریه را متهم به جنایت علیه بشریت کرد

تظاهرات سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption گروه های حقوق بشر سوریه می گویند بیش از ۱۳۵۰ غیرنظامی تاکنون کشته شده اند

عفو بین الملل می گوید سرکوب معترضان و طرفداران دمکراسی در سوریه احتمالا جنایت علیه بشریت است و خواستار تحقیق درباره این خشونتها شده است.

این سازمان در گزارش جدید خود از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار ارجاع این موضوع به دادگاه بین المللی کیفری در لاهه شده است.

عفو بین الملل در این گزارش نوشته است که ارتش و نیروهای امنیتی سوریه در ماه مه در روستای مرزی تلکلخ در حوالی مرز لبنان، مرتکب قتل، شکنجه و بازداشت های خودسرانه شدند.

گروه های حقوق بشر سوریه می گویند بیش از ۱۳۵۰ غیرنظامی و ۳۵۰ نیروی امنیتی سوریه در جریان این ناآرامی ها که از مارس گذشته آغاز شده، کشته شده اند.

اعتراضات علیه حکومت ۴۰ ساله خانواده بشار اسد همچنان ادامه دارد.

دولت سوریه هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است، اما مقام های سوری در گذشته با رد چنین اتهاماتی، خشونت ها را به گروه های تبهکار مسلح نسبت داده اند.

عفو بین الملل می گوید این گزارش را بر اساس گفتگو با شاهدان و مردمی که از روستای تلکلخ به لبنان فرار کرده اند تهیه کرده است.

بر اساس این گزارش، دست کم نه نفر از افراد بازداشت شده در این روستای مرزی جان خود را از دست داده اند.

عفو بین الملل می گوید بازداشت ها به این صورت بود که وقتی مردی در خانه اش را باز می کرد، مشتی به صورتش می خورد، دستان او را با دستبند پلاستیکی پشتش می بستند، چشمهایش را با چشم بند می بستند و او را از خانه بیرون می کشیدند و با خود می بردند.

گزارش سازمان عفو بین الملل به یک جوان ۲۰ ساله بنام محمود اشاره می کند که گفته است در طی یک ماه بازداشت همه روزه به بدن و بیضه هایش شوک الکتریکی وارد می شده است و به التماس های او اعتنایی نمی شده است.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل می گوید این شکنجه های سیستماتیک که بطور مرتب علیه غیرنظامیان اعمال شده، جنایت علیه بشریت محسوب می شود.

این در حالیست که بنا به گزارش ها نیروهای ارتش سوریه روز سه شنبه دست کم شش نفر از تظاهرکنندگان ضددولتی را در شهر حماه به قتل رسانده اند.

فعالان حقوق بشر می گویند درگیری ها برای دومین روز متوالی در مرکز این شهر ادامه یافته و ساکنان شهر برای جلوگیری از ورود تانک ها اقدام به آتش زدن لاستیک ها و ایجاد موانع کردند.

روز دوشنبه که نیروهای دولتی سعی داشتند بار دیگر در این شهر اعمال کنترل کنند، دست کم ۲۰ نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط