دیوید کامرون از انجام تحقیقات مستقل در باره شنودگیت حمایت کرد

هفته نامه "اخبار جهان" حق نشر عکس REUTERS
Image caption ماجرای شنود تلفن های همراه و دستیابی هفته نامه "اخبار جهان" به بعضی اطلاعات و مکالمات خصوصی به چهار سال پیش بر می‌گردد

جنجال شنودگیت در بریتانیا ابعاد گسترده‌تری یافته و پارلمان بریتانیا نشستی اضطراری، در باره این موضوع برگزار می‌کند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است تحقیقات مستقلی در این باره انجام خواهد شد.

آقای کامرون در پارلمان بریتانیا گفت این تحقیقات تا زمانی که تحقیقات پلیس به پایان نرسیده، انجام نخواهد شد اما اد میلیبند، رهبر حزب مخالف کارگر گفت که این تحقیقات باید زودتر انجام شود.

پلیس بریتانیا امروز اعلام کرده که به برخی از خانواده قربانیان حادثه بمبگذاری هفتم ژوئیه ۲۰۰۵ لندن خبر داده که تلفن های آنها احتمالا توسط کارآگاهان خصوصی استخدام شده توسط هفته نامه جنجالی "نیوز آو د وورلد" یا "اخبار جهان"، یکی از روزنامه های گروه رسانه ای "نیوز اینترنشنال" شنود شده بود.

گراهان فولکز، که پسر او در بمبگذاری‌های لندن کشته شد، گفته است که از شنیدن این که ابراز غم و اندوه خانواده او، به طور غیر قانونی شنود شده، یکه خورده است.

او گفته است که مایل به ملاقات با روپرت مرداک، صاحب نیوز اینترنشنال در باره این موضوع است.

همچنین اتهامات تازه ای در باره پرداخت پول به پلیس توسط این هفته نامه مطرح شده است.

"نیوز اینترنشنال" تائید کرده که نامه های الکترونیکی را به اسکاتلند یارد ارسال کرده که نشان می دهد اندی کلسون، سردبیر سابق هفته نامه اخبار جهان، پرداخت پول به پلیس در قبال اطلاعات را تائید کرده است.

رابرت پستون، سردبیر بخش بازرگانی بی بی سی می گوید این ای‌میل‌ها به نظر نشان می دهند که پرداختها به پلیس بالغ بر دهها هزار پوند می شود.

روز گذشته مشخص شد که کارآگاهان خصوصی هفته نامه "اخبار جهان" موبایل میلی داولر، دختر دانش آموز نوجوانی را که به قتل رسیده بود، شنود کرده بودند و پیام های تلفنی موبایل او را پاک کرده بودند که این باعث شد تا خانواده این دختر گمان کنند که فرزندشان زنده است.

میلی داولر، ۱۳ ساله در سال ۲۰۰۲ ناپدید شده بود.

اکنون هویت روزنامه‌نگاری که تلفن این افراد را شنود کرده بود، مشخص شده و نیک رابینسون، سردبیر بخش سیاسی بی بی سی می گوید مدیران نیوز اینترنشنال در میان مجموعه از اسناد و مدارک، توانستند به این اطلاعات دست یابند.

نیوز اینترنشنال گفته بود در صورتی که ثابت شود، موبایل این دختر نوجوان شنود شده، به شدیدترین اقدامات در این زمینه دست خواهد زد.

روز سخت آقای نخست وزیر

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب حاکم محافظه کار، امروز در جلسه هفتگی پارلمان روز سختی را داشت.

آقای کلسون توسط دیوید کامرون به عنوان مسئول امور رسانه ای رهبر حزب محافظه کار انتخاب شد اما اوائل امسال از سمت خود کناره گیری کرد.

سیاستمداران حزب کارگر، حزب اصلی مخالف در پارلمان بریتانیا، خواهان تحقیقات کامل در باره این مساله شده اند اما دولت مایل است که ابتدا پلیس تحقیقاتش را در مورد این پرونده کامل کند.

آقای کلسون در باره تحولات جدید پرونده شنودگیت اظهارنظری نکرده اما گزارش شده که او به دوستان خود گفته است که ممکن است از او برای دور کردن توجهات از نیوز اینترشنال استفاده شود.

چهار سال پیش، درسال ۲۰۰۶ هنگامیکه تحقیقات پلیس اسکاتلندیارد درباره چگونگی دستیابی هفته نامه "اخبار جهان" به بعضی اطلاعات و مکالمات خصوصی مربوط به دو فرزند ولیعهد بریتانیا از یک تبانی غیر قانونی پرده برداشت، نام اندی کلسون هم بر سر زبان ها افتاد.

طی این مدت، شماری از نمایندگان مجلس عوام بریتانیا و چند چهره سرشناس هنری و تلویزیونی، با ادعاهایی مشابه علیه گروه انتشاراتی هفته نامه "اخبار جهان" اقامه دعوی کرده اند.

مطالب مرتبط