تجمع دوباره کارکنان بی‌بی‌سی برای آزادی اورونبای عثمان‌اف

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کارکنان بی‎‌بی‌سی در لندن در اعتراض به ادامه بازداشت اورونبای عثمان‌اف، خبرنگار بخش ازبکی بی بی سی در تاجیکستان، برای سومین بار در مقابل ساختمان بوش‌هاوس در مرکز لندن تجمع کردند.

بی‌بی‌سی اعلام کرده است که چهارشنبه هر هفته، تا زمان آزادی آقای عثمان اف، چنین تجمعات اعتراضی را در مقابل ساختمان بوش هاوس برگزار می‌کند.

شبکه خبری بی‌بی‌سی با انتشار دو بیانیه اتهامات وارده علیه آقای عثمان‌اف را رد کرده و تاکید کرده است که این اتهامات به فعالیتهای حرفه ای روزنامه‌نگاری او مرتبط است و از دولت تاجیکستان خواسته است که او را فوراً آزاد کند.

صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی بی سی، که در بین تجمع کنندگان حضور داشت در همین رابطه گفت که خبرنگار حق دارد تلاش کند تا با هر دو طرف درگیر در موضوعات ارتباط برقرار کند و نظر آنها را ارایه دهد و این کار در چارچوب استانداردهای جهانی روزنامه نگاری است.

پیشتر نیز لیلیان لندور، مسئول زبان‌های غیر انگلیسی بخش جهانی بی‌بی‌سی در جمع کارکنان این بخش تاکید کرد که آقای عثمان‌اف تنها به دلیل انجام وظیفه روزنامه نگاری خود بازداشت شده و بی‌بی‌سی خواهان آزادی اوست.

اتهامات علیه آقای عثمان‎‌اف

Image caption بی‌بی‌سی اعلام کرده است که چهارشنبه هر هفته، تا زمان آزادی آقای عثمان اف، تجمعات اعتراضی را در مقابل ساختمان بوش هاوس برگزار کند.

این در حالیست که امروز ششم ژوئیه مقامات کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان گفتند، اورونبای عثمان اف، خبرنگار بازداشت شده بی‌بی‌سی تنها در “مشارکت در فعالیت” گروه ممنوع حزب التحریر مظنون بوده است.

قبلاً گفته ‌شده بود که آقای عثمان اف به عضویت در این حزب ممنوع متهم است. ولی مقامهای امنیتی می‌گویند که اتهام مشارکت در فعالیت یک حزب ممنوع، به معنای عضویت در این حزب نبوده است.

مقامات کمیته دولتی امنیت ملّی تاجیکستان رسماً به بی‌بی‌سی گفته اند که اورونبای عثمان اف هیچ گاه به عضویت در حزب التحریر متهم نشده بود.

این در حالیست که کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان پیشتر با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود که دلایل کافی برای اثبات عضویت این خبرنگار بی بی سی در حزب تحریر در دست دارد.

روز ۲۰ ژوئن، یک هفته پس از بازداشت اورونبای عثمان اف در خجند و در حالیکه سفارتخانه‌ها و سازمانهای بین‌المللی دفاع از حقوق بشر و روزنامه‌نگاری در بیانیه‌های مختلف خواستار آزادی آقای عثمان اف شدند، کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، در بیانیه ای از جمله نوشته بود: “... دلایل کافی برای ثابت کردن عضویت عثمان اف در حزب تحریر وجود دارد.”

اما در همین رابطه فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع اورونبای عثمان اف، اعلام کرد که در جریان تفتیش و بازجویهای مقدماتی هفته‌های نخست ثابت شد که وی هرگز عضو حزب تحریر نبوده است.

خانم واحداوا این سخنان را روز سه‌شنبه‌۲۸ ژوئن، پس از دیدار نمایندگان بی‌بی‌سی با اورونبای عثمان اف در اداره امنیت ولایت سغد در حضور کارمندان امنیتی و دو خبرنگار محلی نیز تکرار کرد و مأموران امنیتی نیز این نکته را تأیید کردند.

Image caption یکی دیگر از تجمعات کارکنان بی بی سی در مقابل ساختمان بوش‌هاوس، مقر بخش جهانی بی‌بی‌سی برگزار شد

با این حال، روز سه‌شنبه (‌پنجم ژوئیه) اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم مقامات تاجیکستان مبنی بر لغو اتهام عضویت اورونبای عثمان اف در حزب التحریر استقبال کرد.

هیئت سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تاجیکستان در این بیانیه همزمان از باقی اتهامات وارده به آقای عثمان اف که “به فعالیت خبرنگاری او مربوط بوده و از چهارچوب استانداردهای فعالیت خبرنگاران بیرون نمی‌رود”، ابراز نگرانی عمیق کردند.

سفرای کشورهای اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کردند که مقامات تاجیکستان در مورد اتهامات باقیمانده تجدید نظر کرده و سریعا اورونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی را از بازداشت آزاد کنند.

نگرانی از وضعیت آقا عثمان اف

نمایندگان بی بی سی پس از دیدار (۲۸ ژوئن) با خبرنگار بازداشت شده خود در اداره امنیت محلی، از وضعیت روانی و جسمانی آقای عثمان اف بشدت ابراز نگرانی کردند.

به گفته آنها، هرچند آقای عثمان اف پس از ده روز بازداشت از اداره امنیت به بازداشتگاه منتقل شده و ممکن است از خدمات پزشکی برخوردار شده باشد، ولی وضعیت سلامتی او که از بیماری قند و عارضه قلبی رنج می‌برد، بسیار نگران کننده است.

اورونبای عثمان اف که طی ده سال اخیر خبرنگار بخش آسیای میانه‌بی بی سی در شمال تاجیکستان بود، روز ۱۳ ژوئن پس از پایان روز کاری ناپدید شد و تنها پس از یک روز خانواده‌اش از بازداشت او باخبر شدند.

مطالب مرتبط