کمیسیون تحقیق پاکستان: خانواده بن لادن باید در کشور بماند

تجمع مردم در مقابل ویلایی که بن لادن در آن مخفی شده بود حق نشر عکس AP
Image caption یکی از موضوعاتی کمیسیون تحقیق بررسی می کند این است که چگونه بن لادن توانسته بود به مدت حدود ۵ سال در ویلایی در ابیت آباد پنهان بماند

در پاکستان کمیسیون تحقیق در مورد عملیات آمریکا علیه بن لادن گفته است که دولت این کشور نباید اجازه دهد که خانواده رهبر سابق القاعده کشور را ترک کند.

بعد از عملیات آمریکا در دوم ماه مه در شهر ابیت آباد که به کشته شدن اسامه بن لادن انجامید، سه نفر از همسران رهبر سابق القاعده به همراه چندین فرزند او دستگیر شدند.

یکی از موضوعات مورد تحقیق این کمیسیون این است که چگونه بن لادن توانسته بود به مدت حدود ۵ سال در ویلایی در ابیت آباد پنهان بماند.

هنوز مشخص نیست که آیا مقامات پاکستان درخواست کمیسیون تحقیق را خواهند پذیرفت یا نه.

بن لادن که در زمان مرگ ۵۴ سال داشت، حملات یازدهم سپتامبر در نیویورک و واشنگتن را سازمان دهی کرده بود؛ حملاتی که در جریان آن حدود ۳۰۰۰ نفر کشته شدند.

با وجود جایزه ۲۵ میلیون دلاری که برای سر بن لادن تعیین شده بود، او توانست حدود ۱۰ سال از چشم آمریکا و متحدانش پنهان بماند.

خشم عمومی

گفته می شود که خانواده بن لادن اطلاعات بسیار مهمی در مورد فعالیتهای رهبر سابق القاعده ارائه کرده اند و آنها در عین حال از جمله شاهدان اصلی عملیات مخفی آمریکا هستند که به کشته شدن او انجامید.

شاه زیب جیلانی، خبرنگار بی بی سی در پاکستان، می گوید تصور می شود که اطلاعات به دست آمده از اظهارات خانواده بن لادن برای تحقیقات کمیسیون در مورد حضور بن لادن در پاکستان و چگونگی اجرای عملیات آمریکا اهمیتی حیاتی دارد.

خبرنگار ما می افزاید که عملیات آمریکا بسیاری را در پاکستان خشمگین کرد و این سوء ظن را برانگیخت که رهبر سابق القاعده نمی توانسته حدود ۵ سال بدون اطلاع مقامات نظامی پاکستان در ابیت آباد پنهان شده باشد.

مقامات پاکستان عدم کشف حضور مخفیانه بن لادن در ابیت آباد را یکی از بزرگترین ناکامی ها و ضعف های اطلاعاتی خود خوانده اند.

بسیاری در پاکستان اکنون امیدوارند که کمیسیون تحقیق که جلساتش بطور غیر علنی برگزار می شود، برای سوالات موجود پاسخ‌هایی واقعی پیدا کند.

کمیسیون تحقیق در بیانیه ای وعده داده است که تحقیقاتی جامع صورت دهد و اعلام کرده که در صورت لزوم مقامات بلندپایه نظامی و غیرنظامی را برای پاسخگویی به سوالات فرا خواهد خواند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس از این بیانیه نقل کرده که :"آنها (مقامات احضار شده) هویتشان محرمانه نگاه داشته خواهد شد و از مصونیت قضایی نیز برخوردار خواهند بود."

مطالب مرتبط