'۴۰ پیکارجوی القاعده ' در یمن کشته شدند

سرباز یمنی حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان می گویند ارتش صنعا برای برقراری امنیت اقدام کافی صورت نمی دهد

به گزارش خبرگزاری دولتی یمن، سبا، در جریان دو روز حملات هوایی نیروهای یمنی در استان ابیان در جنوب این کشور، ۴۰ پیکارجو کشته شده اند.

همزمان حمله گروهی از پیکارجویان القاعده به یک پایگاه ارتش یمن به درگیری هایی انجامید که در جریان آن ۲ سرباز کشته شدند.

این نا آرامی ها بخشی از هرج و مرجی است که به دنبال آغاز اعتراضات مخالفان علی عبد الله صالح، رئیس جمهور یمن در ماه فوریه، سراسر این کشور را فرا گرفته است.

علی عبدالله صالخ که ۳۳ سال است قدرت را در یمن در اختیار دارد، در ماه ژوئن در جریان حمله ای به کاخ ریاست جمهوری، مجروح شد و اکنون در عربستان سعودی تحت مداوا قرار دارد.

شاهزاده سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی روز سه شنبه در سخنانی در ریاض گفت که وضعیت سلامتی رئیس جمهور یمن "در مجموع خوب است".

درگیری ها در جنوب

خلا سیاسی در یمن باعث شده که پیکارجویان به داخل شهرهای زنجبار و جعار نفوذ کنند.

چندین هفته است که شهر زنجبار، مرکز استان ابیان، صحنه درگیری هایی شدید است و هزاران نفر از ساکنان این شهر به استان عدن پناه برده اند.

مخالفان، دولت یمن را متهم کرده اند که به عمد کنترل این منطقه را در دست نمی گیرد تا به این ترتیب تهدید ناشی از گروههای جهادگرا را جدی تر جلوه داده و موجب جلب حمایت کشورهای غربی از آقای صالح به عنوان ضامن امنیت یمن، شود.

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس طرحی را برای خروج یمن از بحران پیشنهاد کرده اند که در چارچوب آن آقای صالح از قدرت دست می کشد و در مقابل از پیگرد قضایی به دلیل مرگ دهها نفر از معترضانی که در طی راهپیمایی های پنج ماه اخیر کشته شدند، مصون می ماند.

اما آقای صالح که مخالفان، حکومت او را استبدادی و فاسد توصیف می کنند، از پذیرش این طرح خودداری کرده است.

دیپلماتهای غربی در صنعا گفته اند که بازگشت آقای صالح چندان محتمل نیست، اما مقامات یمن تاکید کرده اند که تا زمانی که آقای صالح به خاک یمن بازنگردد، هیچگونه انتقال قدرتی صورت نخواهد گرفت.

در گیریهای قومی که در ماه مه در صنعا درگرفت، یمن را به آستانه جنگ داخلی کشاند و همزمان خشونتهایی که جنوب یمن را فرا گرفته، باعث نگرانی در مورد احتمال بروز بحران انسانی در این کشور عربی فقیر شده است.

مطالب مرتبط