اتحادیه اروپا دوباره خواستار آزادی اورونبای عثمان اف شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اتحادیه اروپا خواستار آزادی اورونبای عثمان اف شد

هیئت سفرای کشورهای اتحادیه اروپا در تاجیکستان در بیانیه مشترَک در روز سه‌شنبه‌ 5 ژوئیه، از تصمیم مقامات تاجیکستان مبنی بر لغو اتهامات عضویت اورونبای عثمان اف به حزب تحریر استقبال کرده‌اند.

این بیانیه همزمان از باقی ماندن اتهامات علیه آقای عثمان اف که به فعالیت خبرنگاری او مربوط بوده و از چهارچوب استانداردهای فعالیت خبرنگاران بیرون نمی‌رود، ابراز نگرانی عمیق کرده‌اند.

سفرای کشورهای اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کردند که مقامات تاجیکستان در مورد اتهامات باقیمانده تجدید نظر کرده و سریعا اورونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی را از بازداشت آزاد خواهند کرد.

اتحادیه اروپا از تلاشهای دولت تاجیکستان برای استقرار ثبات و امنیت در کشور پشتیبانی کرده، همزمان به مهم بودن آزادی مطبوعات در این کشور و ضرورت متفیق بودن با استاندارادهای قضایی شفاف بین‌المللی تأکید کرده‌اند.

اورونبای عثمان اف روز 13 ژوئن هنگامی که از محل کار به خانه برمیگشت، ناپدید شد. یک روز پس مأموران امنیتی و پلیس او را به خانه‌اش آورده، منزلش را تک و رو کردند و دوباره با خود بردند.

از آن زمان تا کنون چندین سازمان بین‌المللی، سفارتخانه‌های غربی و سازمانهای دفاع از حقوق بشر و روزنامه‌نگاران در بیانیه‌های مکرر خواستار آزادی اورونبای عثمان اف شدند. بی بی سی نیز در دو بیانیه بازداشت او را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری او شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز از مقامات تاجیکستان خواسته است، تا اورونبای عثمان اف، خبرنگار بازداشتشده بی بی سی در شمال این کشور را، آزاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل (Amnesty International)، از سازمانهای معتبر دفاع حقوق بشر مطلبی را تحت عنوان "قضیه عثمان اف مرحله حساسی برای تاجیکستان است"، منتشر کرده است که از پیامدهای احتمالی بازداشت خبرنگار بی بی سی برای کشوری چون تاجیکستان صحبت می‌کند.

گروه بین‌المللی بحران هشدار داد که بازداشت خبرنگار بی بی سی در تاجیکستان می‌تواند، پیام بدی برای کشورهای یاریگر به این کشور باشد.

اتحادیه اروپا نیز بتازگی بار دیگر اعلام کرده است که از قضیه بازداشت خبرنگار بی بی سی در تاجیکستان نگران است و این قضیه را از نزدیک دنبال می‌کند.

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران (CPJ) با انتشار بیانیه ای از دولت تاجیکستان خواسته بود که اتهامات به گفته این سازمان “ساختگی” علیه خبرنگار بازداشتشده بی بی سی در شهر خجند را لغو کند.

همچنین، این سازمان خواستار آزادی اورونبای عثمان اف شده و گفته بود که اتهامات وارده علیه آقای عثمان اف با فعالیتهای خبرنگاری‌اش پیوند دارد.

با این حال، جانب بازرسی حالا می‌خواهند آقای عثمان اف را به "همدستی" یا "خبر ندادن به مقامات مربوط" در باره ملاقاتش با اعضای احتمالی حزب تحریر متهم کند.

ولی هم اورونبای عثمان اف، و هم وکیل مدافعش و هم بی بی سی می‌گویند که ملاقات آقای عثمان اف با اعضای حزب تحریر در چارچوب فعالیتهای خبرنگاری او صورت گرفته است.

در همین حال، بعد از ظهر هر روز چهارشنبه خبرنگاران و مدیران بخشهای مختلف بی بی سی در همایش اعتراضی در نزد ساختمان سرویس جهانی بی بی سی در لندن، در ارتباط با بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار این شبکه در شمال تاجیکستان، برپا می‌کنند.

بی بی سی تصمیم گرفته است، هر روز چهارشنبه، تا زمان آزادی آقای عثمان اف، چنین همایشهای اعتراضی برگزار کند.

پیتر هاراکس، رهبر سرویس جهانی بی بی سی ، در نامه‌ای از امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، خواسته است که به آزادی اورونبای عثمان اف مساعدت کند.

ولی رئیس جمهوری تاجیکستان هنوز هیچ پاسخی به این نامه و موراجعت نامه اهل خانواده اورونبای عثمان اف که روز 18 مه به دفتر ریاست جمهوری ارسال شده بود، نداده است.

مطالب مرتبط