انتقاد سازمان ملل از اسرائیل برای استفاده از خشونت

درگیری های روز نکبت در مناطق اشغالی حق نشر عکس Reuters
Image caption فلسطینی ها سالگرد تاسیس اسرائیل را "نکبت" می نامند و در آن روز اعتراض می کنند

یک گزارش تحقیقاتی سازمان ملل متحد درباره اعتراضات خونین سالروز تاسیس اسرائیل در مرز لبنان، ارتش اسرائیل را به خشونت بیش از اندازه علیه معترضان متهم کرده است.

این گزارش به طور رسمی منتشر نشده، اما روزنامه اسرائیلی هاآرتص می گوید که نسخه ای از آنرا بدست آورده است.

به نوشته این روزنامه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، این گزارش را در اختیار نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت قرار داده است.

در روز ۱۵ مه سال جاری، مقارن با ۶۳ امین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل، معترضانی که اکثر از پناهندگان فلسطینی ساکن سوریه و لبنان بودند، به سمت مرز اسرائیل حرکت کردند و سربازان اسرائیلی به سوی آنان آتش گشودند.

گزارش سازمان ملل متحد که توسط مایکل ویلیامز، نماینده سازمان ملل متحد در امور لبنان تهیه شده فقط به درگیری در مرز لبنان می پردازد و از نیروهای اسرائیلی به خاطر کشتن معترضان انتقاد می کند.

در مرز لبنان دست کم هفت نفر در این واقعه کشته و ۱۱۱ نیز زخمی شدند.

در گزارش یاد شده ارتش اسرائیل متهم شده است که به جای استفاده از شگردهای متعارف متفرق کردن تظاهرات، دست به خشونت بیش از اندازه زده و علیه افراد غیرمسلح گلوله جنگی استفاده کرده که ناقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت است.

در این رابطه، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است: "من از ارتش اسرائیل می خواهم که در چنین موقعیت هایی از واکنش با بکارگیری گلوله های جنگی پرهیز کند مگر آنکه برای دفاع لازم باشد."

فلسطینیان سالگرد تاسیس اسرائیل را "یوم النکبه" (روز نکبت) می نامند.

مطالب مرتبط