اسلامگرایان سومالی ممنوعیت کمک خارجی به خشکسالی زدگان را لغو کردند

پناهنجویان سومالی از خشکسالی می گریزند حق نشر عکس none
Image caption تخمین زده می شود که یک چهارم جمعیت سومالی از خشکسالی گریخته اند

درحالی که بدترین خشکسالی ۶۰ سال گذشته بسیاری از مردم سومالی را وادار به ترک محل زندگی شان کرده، گروه اسلامگرای الشباب ممنوعیت دریافت کمک از سازمان های امدادرسانی خارجی را لغو کرده است.

الشباب در سال ۲۰۰۹ با متهم کردن سازمان های امدادرسانی به فعالیت های ضداسلامی، آنها را ممنوع کرده بود.

این گروه اکنون می گوید که همه سازمان های خیریه "چه مسلمان و چه غیرمسلمان" تا زمانی که "دستور کاری مخفی نداشته باشند" می توانند کمک های اضطراری ارائه کنند.

سازمان ملل گفت که از اعلامیه گروه الشباب استقبال می کند، اما نیازمند تضمین های امنیتی برای خدمه اش است.

مارک بودن هماهنگ کننده کمک های انساندوستانه سازمان ملل برای آفریقا به یک برنامه بی بی سی گفت: "من از همه تلاش ها برای تضمین دسترسی مردم سومالی به کمک هایی که حق آن را دارند استقبال می کنم."

حدود یک چهارم جمعیت سومالی در اثر خشکسالی به نقاط دیگر نقل مکان کرده اند که بسیاری از آنها به کشورهای همسایه رفته اند.

شیخ علی محمد راج، سخنگوی الشباب، گفت که این گروه کمیته ای را برای رسیدگی به عواقب خشکسالی تشکیل داده است و سازمان های امدادرسانی باید با این کمیته هماهنگ کنند.

تحلیلگران می گویند که این حرکت ممکن است ناشی از سرافکندگی گروه شباب در ارتباط با مهاجرت مردم سومالی از مناطقی باشد که تحت کنترل آنهاست. مردم در جستجوی آذوقه به نقاط دیگر می روند.

تخمین زده می شود که امسال ۱۲ میلیون نفر در شاخ آفریقا دستخوش آثار خشکسالی قرار گرفته باشند.

این درحالی است که مردم سومالی از خشونت های ناشی از جنگ داخلی که برای بیش از دو دهه ادامه داشته است رنج می برند. آخرین دولت منسجم سومالی در سال ۱۹۹۱ ساقط شد.

سیل پناهندگان

در اردوگاه پناهندگان داداب در شمال شرقی کنیا، هر روز حدود ۱۴۰۰ پناهنده از سومالی وارد می شوند. سازمان های امدادی می گویند نگرانند شمار پناهندگان در آنجا به نیم میلیون نفر افزایش یابد.

مقام های سازمان ملل می گویند که بیش از 50 درصد کودکان سومالی که وارد اتیوپی می شوند از سوءتغذیه رنج می برند - و بعضی از آنها در مسیر اردوگاه جان می بازند.

آقای بودن گفت تصمیم الشباب برای رفع این ممنوعیت می تواند تلاشی برای جلوگیری از جاری شدن سیل پناهجویان و کاهش تلفات باشد.

او گفت: "وقتی مردم تصمیم به حرکت می گیرند، حتی متحمل آمار تلفات بالاتری می شوند. اگر بتوانیم این وضع را متوقف کنیم و به مردم امنیت غذایی برای ماندن در سومالی را بدهیم جان های بیشتری را نجات خواهیم داد."

او گفت امیدوار است الشباب برای فعالیت سازمان های امدادرسانی در منطقه تحت کنترلش از این گروه ها مالیات نخواهد.

الشباب بخش های وسیعی از جنوب و مرکز سومالی را کنترل می کند.

این گروه به دنبال برقراری حکومت اسلامی در سومالی است.

مطالب مرتبط