انتشار نشریه بریتانیایی 'نیوز آو د ورلد' متوقف می‌شود

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

جیمز مرداک، رئیس گروه رسانه ای نیوز اینترنشنال، در بریتانیا اعلام کرده است که شماره روز یکشنبه ۱۰ ژوئیه (۱۹ تیر) هفته نامه "نیوز آو د ورلد"، (اخبار جهان) آخرین شماره این هفته نامه خواهد بود.

نیوز آو د ورلد، پرفروش ترین نشریه روز یکشنبه در بریتانیا است، اما اخیرا در کانون یک رسوایی بزرگ در ارتباط با شنود تلفنی قرار گرفته است.

آقای مرداک در بیانیه ای گفته است که اعتبار این نشریه به دلیل نحوه رفتار اشتباه کارکنان آن خدشه دار شده است و این هفته نامه نتوانسته است در مقابل این رفتار از خود دفاع کند.

نیوز اینترنشنال اعلام کرده است که شماره روز یکشنبه این نشریه حاوی تبلیغات نخواهد بود و هرگونه درآمد حاصل از فروش آن به نهادهای خیریه داده خواهد شد.

دفتر نخست وزیری بریتانیا اعلام کرده است که در این تصمیم هیچگونه نقش یا دخالتی نداشته است.

آقای مرداک در بیانیه ای خطاب به کارکنان این هفته نامه گفت که عملکرد خوب نیوز آو د ورلد، "به دلیل رفتاری اشتباه لکه دار شده و واقعا اگر اتهامات مطرح شده صحت داشته باشد، چنین رفتاری غیر انسانی بوده و جایی در شرکت ما ندارد."

آقای مرداک در ادامه سخنانش گفت: "در سال ۲۰۰۶، پلیس تحقیقات خود را روی دو نفر متمرکز کرد. هر دوی آنها روانه زندان شدند. اما نیوز آو د ورلد و شرکت نیوز اینترنشنال در کشف جزییات و ریشه عمل خطایی که به دور از وجدان و یا هرگونه هدفی مشروع صورت گرفته بود، کوتاهی کردند".

او افزود: "افراد خطاکار، یک اتاق خبر خوب را به اتاق خبری بد تبدیل کردند و این موضوع نه به درستی درک شد و نه پیگیری لازم در مورد آن صورت گرفت. در نتیجه، نیوز آو د ورلد و نیوز اینترنشنال به اشتباه بر این نکته که این مسائل فقط به یک گزارشگر خاص مربوط بوده، پافشاری کردند."

او افزود: "نیوز آو د ورلد نشریه ای است که مچ دیگران را می گیرد، اما وقتی نوبت خودش رسید، از این وظیفه کوتاهی کرد."

رئیس روزنامه نیوز او د ورلد اضافه کرد :"ما اکنون داوطلبانه اطلاعاتی را در اختیار پلیس قرار داده ایم که به باور من، ثابت می کند که این موضوع حقیقت نداشته و آنهایی که مرتکب خطا شده اند باید با عواقب کارشان مواجه شوند و این تنها اشتباهی نبود که صورت گرفت."

جیمز مرداک اشتباه دیگر روزنامه نیوز آو د ورلد را اظهارات مسئولان این روزنامه در پارلمان دانست که به گفته او بدون در اختیار داشتن اطلاعات کافی بیان شده بود.

تام واتسون، از نمایندگان حزب کارگر در پارلمان بریتانیا به شبکه خبری اسکای نیوز گفت: "این یک پیروزی برای انسانهای شریف در سرتاسر بریتانیا است و من می گویم خوب شد که از شر نیوز آو د ورلد خلاص شدیم".

شنود تلفنی

حق نشر عکس AP
Image caption نیوز اینترنشنال اعلام کرده است که شماره روز یکشنبه این نشریه آخرین شماره آن است و هرگونه درآمد حاصل از فروش آن به نهادهای خیریه داده خواهد شد

مقامات پلیس لندن می گویند کارآگاهانی که در مورد رسوایی شنود تلفنی در هفته نامه نیوز آو د ورلد تحقیق می کنند، ۴۰۰۰ نفر را شناسایی کرده اند که ممکن است تلفن هایشان مورد شنود قرار گرفته باشد.

این کارآگاهان می گویند صدها نفر دیگر با آنها تماس گرفته و ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است پیامگیر تلفنهای موبایلشان هک شده باشد.

پل استفنسن رئیس پلیس لندن که ادعا شده بعضی از افسرانش در مقابل ارائه اطلاعات به روزنامه نیوز آو د ورلد پول دریافت کرده اند، تاکید کرده است که مصمم است فساد را در میان ماموران پلیس ریشه کن کند.

جنجال شنود تلفنی در بریتانیا روز گذشته ابعاد گسترده‌تری یافت و پارلمان بریتانیا نشستی اضطراری، در باره این موضوع برگزار کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است تحقیقات مستقلی در این باره انجام خواهد شد.

پیش از آن مشخص شده بود که کارآگاهان خصوصی هفته نامه "اخبار جهان" موبایل میلی داولر، دختر دانش آموز نوجوانی را که به قتل رسیده بود، شنود کرده بودند و پیام های تلفنی موبایل او را پاک کرده بودند که این باعث شد تا خانواده این دختر گمان کنند که فرزندشان زنده است.

میلی داولر، ۱۳ ساله در سال ۲۰۰۲ ناپدید شده بود.

اکنون هویت روزنامه‌نگاری که تلفن این افراد را شنود کرده بود، مشخص شده و نیک رابینسون، سردبیر بخش سیاسی بی بی سی می گوید مدیران نیوز اینترنشنال در میان مجموعه ای از اسناد و مدارک، توانسته اند به این اطلاعات دست یابند.

همچنین، پلیس بریتانیا روز گذشته اعلام کرد که به برخی از خانواده های قربانیان حادثه بمبگذاری هفتم ژوئیه ۲۰۰۵ لندن خبر داده که تلفن های آنها احتمالا توسط کارآگاهان خصوصی استخدام شده توسط هفته نامه جنجالی "اخبار جهان" شنود شده بود.

مطالب مرتبط