انتقاد از آزمایش دوباره نیروگاه های اتمی ژاپن

نیروگاه اتمی فوکوشیما حق نشر عکس Reuters
Image caption بحران نیروگاه اتمی فوکوشیما موجی از احساسات ضد فعالیت های هسته ای در ژاپن به راه انداخته است

برنامه دولت ژاپن برای انجام آزمایشهای بیشتر بر روی نیروگاه های اتمی این کشور انتقادات گسترده ای را برانگیخته و باعث افزایش فشار بر نائوتو کان، نخست وزیر این کشور شده است.

دولت ژاپن برنامه خود را برای انجام این آزمایشهای تازه در حالی اعلام کرده است که تنها یک هفته پیش گفته بود که نیروگاههای اتمی این کشور از ایمنی کامل برخوردار هستند و می توان آنها را دوباره راه اندازی کرد.

مقامات ژاپن هیچ جدول زمانی مشخصی برای راه اندازی نیروگاه های اتمی این کشور اعلام نکرده اند و این باعث بروز نگرانی هایی در مورد احتمال تداوم قطع برق در طول سال شده است.

زمین لرزه ۹ ریشتری و سونامی سهمگینی که در یازدهم ماه مارس سال جاری شمال شرقی ژاپن را تحت الشعاع قرار داد، باعث تخریب نیروگاه اتمی فوکوشیما و نشت مواد رادیو اکتیو از آن شد و مهندسان و متخصصان همچنان سرگرم تلاش برای پاکسازی و تعطیلی کامل این نیروگاه هستند.

'به شدت ابهام برانگیز'

شهردار یکی از شهرهای ژاپن گفته است که در اعتراض به آزمایشهای جدیدی که دولت اعلام کرده است، مجوز آغاز به کار مجدد نیروگاه اتمی شهرش را لغو می کند.

هیدئو کیشیموتو، شهردار شهر گنکای پیشتر در روز دوشنبه با بازگشایی مجدد نیروگاه اتمی این شهر موافقت کرده بود.

انتظار می رفت که نیروگاه اتمی شهر گنکای نخستین نیروگاه تعطیل شده ای باشد که پس از وقوع سونامی اخیر در ژاپن دوباره راه اندازی شود.

ژاپن دارای ۵۴ نیروگاه اتمی است که در حال حاضر فعالیت دو سوم آنها متوقف شده است.

دولت ژاپن که اکنون با افزایش نگرانی های عمومی در مورد ایمنی نیروگاه های اتمی و مخالفتها با این شیوه تامین انرژی دست و پنجه نرم می کند، تاکید کرده است که در مورد ایمنی نیروگاه ها اطمینان دارد و آزمایشهای جدید را تنها برای دادن اطمینان خاطر بیشتر به مردم انجام می دهد.

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن به دلیل نحوه عملکردش در خصوص بحران اتمی این کشور و بازسازی مناطق ویران شده بر اثر سونامی و زلزله اخیر تحت فشار شدیدی قرار دارد و برنامه آزمایشهای تازه که روز چهارشنبه اعلام شد تنها بر شدت انتقادات از او افزوده است.

در بیانیه دولت ژاپن مشخصا تصریح نشده که این آزمایشها به چه صورت انجام خواهد شد و چه مدت به طول خواهد کشید.

روزنامه اقتصادی نیکی ژاپن در سرمقاله خود تصمیم دولت در مورد انجام آزمایش های جدید بر روی نیروگاه های اتمی این کشور را "به شدت ابهام برانگیز" توصیف کرده است.

شرکت مالی گدمن ساکس هم در بیانیه ای اعلام کرده که بعید است تعداد کافی از نیروگاه های اتمی ژاپن تا پیش از دوره اوج تقاضا برای برق در فصل تابستان وارد مدار تولید شوند.

به دنبال اعلام تصمیم دولت ژاپن در مورد انجام آزمایشهای تازه بر روی نیروگاه های اتمی این کشور، ارزش سهام شرکت های انرژی ژاپن سقوط کرد.

بانری کایدا، وزیر بازرگانی ژاپن که ماه پیش اعلام کرده بود نیروگاه های تعطیل شده این کشور برای راه اندازی از ایمنی لازم برخوردارند، گفته است که هدف از انجام آزمایشهای تازه "تقویت حس اطمینان در مورد امنیت" این نیروگاه هاست.

مطالب مرتبط