'خشم' اسرائیل از گزارش سازمان ملل در مورد اعتراض ها در مرز لبنان

درگیری های روز نکبت حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان در سالگرد تاسیس کشور اسرائیل، به سمت مرز لبنان با این کشورحرکت کردند

بنا بر گزارش ها، مقام های اسرائیلی، یک مقام سازمان ملل متحد را که گزارش این سازمان درباره اعتراض های خونین سالروز تاسیس اسرائیل در مرز لبنان را تهیه کرده است، تحریم کرده اند.

این در حالی است که منابع دیپلماتیک در اسرائیل حاضر به ارائه توضیح در این مورد نشده اند.

پیشتر منابع مختلف گزارش داده بودند که یک گزارش تحقیقاتی سازمان ملل متحد درباره اعتراضات خونین سالروز تاسیس اسرائیل در مرز لبنان که البته هنوز به طور رسمی منتشر نشده، ارتش اسرائیل را به اعمال خشونت بیش از اندازه علیه معترضان متهم کرده است.

در روز ۱۵ مه سال جاری و همزمان با شصت و سومین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل که فلسطینی ها آن را روز نکبت می نامند، معترضانی که اکثر از پناهندگان فلسطینی ساکن سوریه و لبنان بودند به سمت مرز اسرائیل حرکت کردند و سربازان اسرائیلی به سوی آنان آتش گشودند.

گزارش ها حاکی است در این واقعه دست کم هفت نفر از معترضان که قصد عبور از مرز را داشتند بر اثر شلیک نیروهای اسرائیلی کشته شدند.

در رویدادی مشابه، شماری از معترضان به تاسیس کشور اسرائیل که در مرز سوریه دست به تظاهرات زده بودند، کشته شدند.

"خشونت بیش از اندازه"

گزارش سازمان ملل متحد که توسط مایکل ویلیامز، نماینده این سازمان در امور لبنان تهیه شده، به طور وسیعی در کشورهای خاورمیانه بازتاب داشته است.

به نوشته روزنامه ها آرتص اسرائیل، این گزارش، که نسخه ای از آن در اختیار این روزنامه است، چند روز پیش در میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل توزیع شده است.

ظاهرا در این گزارش اگرچه اشاره شده که اقدامات معترضان باعث آغاز درگیری شده است، اما ارتش اسرائیل نیز به دلیل استفاده سریع از گلوله جنگی علیه معترضان غیر مسلح، به جای استفاده از شگردهای متعارف متفرق کردن تظاهرات، مورد انتقاد قرار گرفته است.

اکنون گزارش روزنامه های اسرائیلی حاکی است که دیپلمات های این کشور از برنامه ریزی برای ملاقات های آینده با آقای ویلیامز خودداری کرده اند؛ چرا که احساس می کنند او بیشتر مایل است نیروهای اسرائیلی را محکوم کند تا معترضان را.

اگرچه این موضوع به طور رسمی از سوی دولت اسرائیل تایید نشده، اما کوین کانلی از خبرنگاران بی بی سی می گوید یکی از دیپلمات های اسرائیلی اذعان کرده است که "عجله ای برای برقراری تماس مجدد (با آقای ویلیامز) وجود ندارد."

مطالب مرتبط