اقدام جدید عفو بین‌الملل برای آزادی اورونبای عثمان اف

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان عفو بین الملل از اعضای خود دعوت کرده است از رئیس جمهوری، وزارت خارجه و دادستانی کل تاجیکستان آزادی فوری آقای عثمان‌اف و بازرسی موارد بدرفتاری علیه او را به هنگام بازداشت، تقاضا کنند

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل، Amnesty International، برای رهایی اورونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی که در بازداشت نیروهای امنیتی تاجیکستان است، اقدام جدیدی را روی دست گرفته است.

این سازمان از هزارها تن از اعضای خود دعوت کرده است از رئیس جمهوری، وزارت خارجه و دادستانی کل تاجیکستان آزادی فوری آقای عثمان‌اف و بازرسی موارد بدرفتاری علیه او را به هنگام بازداشت، تقاضا کنند.

پیشنهاد شده است که خبرنگاران به زبانهای فارسی تاجیکی، روسی، انگلیسی یا زبان مادری خود، از بازداشت اورونبای عثمان اف که فقط مشغول فعالیت خبرنگاری بوده، و به خاطر محدودیتهای آزادی بیان ابراز نگرانی کرده و خواستار لغو اتهامات وارده علیه خبرنگار بی بی سی و آزادی فوری او شوند.

در این دعوت آمده است:

از این که اورونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی برای فعالیت خبرنگاری و در راه فعالتیهای مسالمت‌آمیز آزادی بیان بازداشت شده است، ابراز نگرانی کنید.

از مقامات تقاضا کنید که فوراً همه اتهامات علیه او را که به فعالیت خبرنگاری مربوط است لغو کنند و او را آزاد کنند.

از مقامات تقاضا کنید که اورونبای عثمان اف از هر گونه آزار جسمانی و بدرفتاری ایمن باشد و در خصوص ادعاها در باره شکنجه و بدرفتاری نسبت به او، فوراً به صورت مستقل و در فضایی عادلانه تحقیق شود و افراد مقصر در شکنجه احتمالی وی جزا داده شوند.

و از این که اورونبای عثمان اف تنها در ۲۰ ژوئن توانست با وکیل مدافع خود ملاقات کند، ابراز نگرانی کنید.

در بیانیه عفو بین الملل آمده است که در هفته اول بازداشت، آقای عثمان اف به وکیل مدافع دسترسی نداشته و اهل خانواده‌اش نیز تنها یک مرتبه با او دیدار کرده‌اند.

حمید اسماعیل اف، رئیس بخش آسیای مرکزی بی بی سی که هفته گذشته به مدت ۱۰ دقیقه با آقای عثمان اف دیدار کرده بود، می‌گوید: "انتظار داشتم شخصی از لحاظ جسمانی ضعیف را ببینم، اما در عوض در برابر خود فردی از لحاظ روانی شکسته را دیدم. هنگامی که با من صحبت می‌کرد، چشمش به سوی مأموران امنیتی بود."

اخیرا نیز هیئت سفرای کشورهای اتحادیه اروپا در تاجیکستان در بیانیه مشترَک خواستار آزادی فوری اورونبای عثمان اف، شدند.

اتحادیه اروپا از تلاشهای دولت تاجیکستان برای استقرار ثبات و امنیت در کشور پشتیبانی کرده، همزمان به مهم بودن آزادی مطبوعات در تاجیکستان و وفادار بودن به استانداردهای قضایی شفاف بین‌المللی تأکید کرده است.

مأموران امنیتی: خدا خواهد، نقض می‌شود

در همین حال، ملاحت عبدالعظیماوا، همسر اورونبای عثمان اف روز پنج‌شنبه‌ ۷ ژوئیه، به بی بی سی گفت که روز گذشته شمس خالمراداف، بازرس کمیته امنیت ملی تاجیکستان از او در باره فعالیت کاری و زندگی شوهرش سؤال و جواب کرده است.

خانم عبدالعظیماوا با ابراز تعجب از این که مأموران امنیتی با او "این بار خیلی رفتار مؤدبانه داشتند" گفت: "وقتی من از بازرس در باره آینده شوهرم پرسیدم، او گفت "خدا خواهد، نقض می‌شود."

در همین حال، آی‌بیک عثمان اف، پسر اورونبای عثمان اف گفت که پدرش از طریق وکیل مدافع خواستار معاینه طبی از جانب پرفسور محمودجان ممدجان اف، پزشک شهر خجند شده است. این پزشک به گفته آی‌بیک معمولاً پدرش را معاینه می‌کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بعد از ظهر روز گذشته خبرنگاران و مدیران بخشهای مختلف بی بی سی با تجمع خود، در برابر ساختمان سرویس جهانی بی بی سی در لندن، به بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار این شبکه در شمال تاجیکستان، اعتراض کردند

آی‌بیک گفت که پدرش در ملاقات با اهل خانواده در اواخر ماه گذشته از وضعیت سلامتی خود، بخصوص، از شدت گرفتن بیماری قند و مشکلات قلبی شکایت کرده بود.

او گفت که کارمندان کمیته امنیت تاجیکستان وعده داده‌اند که در روزهای آینده در ساختمان این کمیته در شهر خجند به دیدار اورونبای عثمان اف با اهل خانواده‌اش اجازه خواهند داد.

اورونبای عثمان اف روز ۱۳ ژوئن هنگامی که از محل کار به خانه برمی‌گشت، ناپدید شد. یک روز بعد، مأموران امنیتی و پلیس او را به خانه‌اش آورده، منزلش را تک و رو (بازرسی) کردند و دوباره با خود بردند.

از آن زمان تا کنون چندین سازمان بین‌المللی، سفارتخانه‌های غربی و سازمانهای دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران در بیانیه هایی خواستار آزادی اورونبای عثمان اف شده‌اند. بی بی سی نیز در دو بیانیه بازداشت او را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری او شده است.

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران (CPJ) با انتشار بیانیه ای از دولت تاجیکستان خواسته بود که اتهامات به گفته این سازمان "ساختگی" علیه خبرنگار بازداشت شده بی بی سی در شهر خجند را لغو کند.

همچنین، این سازمان خواستار آزادی اورونبای عثمان اف شده و گفته بود که اتهامات وارده علیه آقای عثمان اف با فعالیتهای خبرنگاری‌اش پیوند دارد.

با این حال، به نظر می رسد که مقامات حالا می‌خواهند با تکیه به برخی کتب و اسناد حزب التحریر که در کامپیوتر کاری آقای عثمان اف پیدا شده، او را به "همدستی" یا "خبر ندادن به مقامات مربوط" در باره ملاقاتش با اعضای احتمالی این حزب متهم کند.

ولی هم اورونبای عثمان اف، هم وکیل مدافعش و هم بی بی سی می‌گویند که ملاقات آقای عثمان اف با اعضای احتمالی حزب التحریر در چارچوب فعالیتهای خبرنگاریش صورت گرفته است.

بی بی سی با انتشار دو بیانیه اتهامات وارده علیه آقای عثمان اف را رد کرده و می‌گوید که این اتهامات به فعالیتهای روزنامه‌نگاری او مرتبط است و از دولت تاجیکستان خواسته است که او را فوراً آزاد کند.

پیتر هاروکس، رهبر سرویس جهانی بی بی سی، در نامه‌ای از امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، خواسته است که به آزادی اورونبای عثمان اف مساعدت کند.

ولی رئیس جمهوری تاجیکستان هنوز هیچ پاسخی به این نامه و مراجعتنامه اهل خانواده اورونبای عثمان اف که روز ۱۸ مه به دفتر ریاست جمهوری ارسال شده بود، نداده است.

در روز چهارشنبه هر هفته خبرنگاران و مدیران بخشهای مختلف بی بی سی با تجمع خود، در برابر ساختمان سرویس جهانی بی بی سی در لندن، به بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار این شبکه در شمال تاجیکستان، اعتراض می کنند.

مطالب مرتبط