اولین پیام تلویزیونی صالح پس از 'هشت عمل جراحی'

حق نشر عکس
Image caption آقای صالح گفت که رئیس پارلمان یمن، نخست وزیر و معاونش و نیز فرماندار صنعا هم در عربستان سعودی مورد عمل جراحی قرار گرفته اند

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، که برای مداوا به عربستان سعودی رفته پس از حدود یک ماه، برای اولین بار در تلویزیون ظاهر شده است.

آقای صالح در حالیکه آثار سوختگی بر صورتش مشهود و دست هایش پانسمان شده بود در این پیام ضبط شده که توسط تلویزیون یمن پخش شد از ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، به خاطر "مراقبت دلسوزانه" و "پذیرایی" از او تشکر کرد.

رئیس جمهوری یمن گفت که از طرح از تقسیم قدرت با مخالفان حمایت می کند به شرطی که این کار در چارچوب قانون اساسی کشورش انجام شود.

علی عبدالله صالح ۳۳ سال است قدرت را در یمن در اختیار داشته است.

او گفت که بیش از هشت عمل جراحی روی وی انجام شده است.

علی عبدالله صالح در اوایل ماه ژوئن در حمله ای به کاخ ریاست جمهوری مجروح شد و اکنون در عربستان سعودی تحت مداوا قرار دارد.

در آن حمله که مقام های دولت یمن تلاشی برای ترور رهبران کشور خواندند، هفت نفر کشته و شماری از مقام های ارشد یمنی زخمی شدند.

آقای صالح گفت که رئیس پارلمان یمن، نخست وزیر و معاونش و نیز فرماندار صنعا هم در عربستان سعودی مورد عمل جراحی قرار گرفته اند.

به گفته علی عبدالله صالح، بیش از ۸۷ نفر در آن حمله زخمی شده بودند.

شاهزاده سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، پیشتر در در ریاض گفته بود که وضعیت سلامتی رئیس جمهوری یمن "در مجموع خوب است".

بنا بر گزارش ها، آقای صالح دچار ۴۰ درصد سوختگی و خونریزی در داخل جمجمه شده بود.

معترضان در یمن می گویند که علی عبدالله صالح باید از قدرت کناره گیری کند.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس طرحی را برای خروج یمن از بحران پیشنهاد کرده اند که در چارچوب آن آقای صالح از قدرت دست می کشد و در مقابل از پیگرد قضایی به دلیل مرگ دهها نفر از معترضانی که در طی راهپیمایی های پنج ماه اخیر کشته شدند، مصون می ماند.

رئیس جمهوری یمن از پذیرش این طرح خودداری کرده است.

مطالب مرتبط