مسئول پیشین امور رسانه‌ای نخست وزیر بریتانیا به قید وثیقه آزاد شد

اندی کلسون حق نشر عکس AP
Image caption اندی کلسون "در ارتباط با اتهام شنود غیرقانونی و پرداختهای ناموجه به پلیس" بازداشت شده است

یکی از مقامات سابق دفتر نخست وزیر بریتانیا در ارتباط با ماجرای شنود غیرقانونی تلفنی در بریتانیا برای ساعاتی بازداشت و پس از بازجویی توسط پلیس، به قید وثیقه آغاز شد.

روز جمعه، ۱۷ تیر (۸ ژوئیه)، گزارش شد که اندی کلسون، مسئول مستعفی امور ارتباطات و رسانه ها در دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار، و سردبیر سابق هفته نامه نیوز آو د ورلد در ارتباط با تحقیقات پلیس پیرامون مواردی از شنود غیرقانونی به سفارش این نشریه بازداشت شده است.

سخنگوی پلیس لندن در یک مصاحبه خبری گفت که "روز جمعه، یک مرد چهل و سه ساله در ارتباط با اتهام شنود تلفنی و رشوه دادن به ماموران پلیس دستگیر شده و در یکی از پاسگاه های پلیس در جنوب لندن در بازداشت به سر می برد" و در پاسخ به سئوال خبرنگاران، تایید کرد که فرد بازداشت شده اندی کلسون است.

پلیس لندن گفت که بازداشت آقای کلسون "به ظن اقدام به شنود مکالمات خصوصی و فساد مالی" صورت گرفته و با عملیات پلیس در زمینه شنود تلفنی و اتهام "پرداخت های ناموجه به ماموران پلیس" ارتباط داشته است.

پس از آزادی آقای کلسون به قید وثیقه اعلام شد که دو گروه پلیس از او در مورد اتهام شنود تلفنی غیرقانونی و اتهام پرداخت های غیرقانونی بازجویی کرده اند.

عملیات پلیس پس از انتشار گزارش هایی در این زمینه آغاز شد که مسئولین نیوز آو در ورلد در سال ۲۰۰۳ با استخدام کارآگاهان خصوصی به شنود مکالمات تلفن همراه والدین یک دختر نوجوان که ربوده شده و به قتل رسیده بود مبادرت کردند و در سال ۲۰۰۵ نیز، به اقدام مشابهی در مورد خانواده های قربانیان بمب گذاری در لندن دست زدند.

تحقیقات بعدی این احتمال را مطرح کرد که تعدادی از ماموران پلیس هم به خواست همین نشریه به شنود تلفنی دست زده و اطلاعات به دست آمده را در اختیار نشریه قرار داده اند.

آقای کلسون در سال ۲۰۰۳ به سمت سردبیری نیوز آو در ورلد منصوب شد، اما در سال ۲۰۰۷ و پس از آنکه یکی از کارمندان نشریه و یک کارآگاه خصوصی به جرم دسترسی غیرقانونی به پیامگیرهای شخصی برخی افراد زندانی شدند، از این سمت کناره گیری کرد.

وی کوتاه مدتی قبل از انتخابات پارلمانی بریتانیا در سال ۲۰۱۰، که به تشکیل دولت به رهبری حزب محافظه کار منجر شد، به عنوان مسئول امور ارتباطات و رسانه های دیوید کامرون، رهبر حزب، استخدام شد و تا ژانویه سال جاری همین سمت را در دفتر نخست وزیری برعهده داشت.

تحقیقات مستقل

روز جمعه، دیوید کامرون، نخست وزیر، در سخنانی در یک نشست خبری، مسئولیت کامل استخدام اندی کلسون در دفتر نخست وزیری را شخصا برعهده گرفت و اما گفت که "رسوایی" کنونی صرفا به یک نشریه مربوط نمی شود، بلکه به کل جامعه مطبوعاتی و شیوه رفتار پلیس ارتباط دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کامرون: لازم است روابط بین سیاستمداران و مطبوعات مورد بازنگری قرار گیرد

وی در توجیه استخدام اندی کلسون با وجود سابقه کار او در نیوز آو در ورلد گفت که مایل بوده است با سپردن امور رسانه ای رهبری حزب محافظه کار، به او "فرصت دیگری" بدهد.

در مورد واکنش نسبت به اخبار مربوط به اتهام اقدامات غیرقانونی به سفارش نشریه نیوز آو د ورلد، آقای کامرون گفت که خواستار اقدامات جدی برای آشکار شدن تمامی ابعاد این ماجراست و اظهار داشت که به نظر او، اقدامات غیرفانونی برای مدتی ادامه داشته و تحقیقات قبلی پلیس در این زمینه کافی نبوده است.

نخست وزیر بریتانیا گفت که لازم است تحقیقات جدید پلیس "تحت نظارت مستقل" صورت بگیرد و اعلام کرد که تحقیقات دیگری نیز به سرپرستی یکی از قضات عالیرتبه به جریان خواهد افتاد.

در حالی که حزب کارگر، حزب مخالف دولت، دیوید کامرون را به خاطر استخدام اندی کلسون به بی کفایتی متهم کرده است، آقای کامرون گفت که در نظر دارد در گفتگو با احزاب دیگر، همکاری آنان را در برخورد با این موضوع جلب کند.

آقای کامرون اظهار داشت که مطبوعات و سیاستمداران، ازجمله خود او، در درک این مساله ناموفق بوده اند و او مایل است از این فرصت برای رسیدگی به تمامی ابعاد آن استفاده کند و افزود که لازم است روابط بین سیاستمداران و رسانه ها مورد بازنگری قرار گیرد.

نخست وزیر بریتانیا اظهار داشت که اگرچه حراست از آزادی رسانه ها الزامی است، اما مطبوعات نباید خود را فراتر از قانون بدانند و افزود: "نهاد کنونی نظارت بر حسن عمل مطبوعات دیگر از اعتماد مردم برخوردار نیست و ایجاد یک نهاد واقعا مستقل برای این منظور ضرورت دارد."

اشاره آقای کامرون به کمیسیون شکایات مطبوعاتی، یک تشکیلات متشکل از نمایندگان مطبوعات بریتانیاست که وظیفه خود را تضمین حفظ ضوابط اخلاقی در فعالیت های رسانه های مکتوب می داند.

درآمد نیوز اینترنشنال در امپراتوری روپرت مرداک

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط