'ارتباط' افزایش خودکشی با بحران مالی در اروپا

بیکاری و مشکلات روانی حق نشر عکس PA
Image caption به گفته کارشناسان، بین بیکاری و نگرانی از بیکار شدن با خودکشی رابطه مستقیمی وجود دارد

کارشناسان امور بهداشتی در اتحادیه اروپا می گویند افزایش میزان خودکشی "تقریبا به طور حتم" با بحران مالی جاری در ارتباط بوده و بحران مالی به این پدیده کمک کرده است.

تحقیق انجام شده توسط پژوهشگران آمریکایی و بریتانیایی متوجه افزایش میزان خودکشی بین افراد در سن اشتغال در خلال سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ در ۹ کشور از ۱۰ کشور مورد مطالعه شده است.

به نوشته نشریه پزشکی لنست (Lancet) افزایش نرخ خودکشی برای افراد زیر ۶۵ سال در این کشورها از پنج تا هفده درصد در نوسان بوده در حالی که نرخ خودکشی برای این حوزه سنی در گذشته سیر نزولی را به نمایش گذاشته بود.

پژوهشگران می گویند سرمایه گذاری روی سیستم های رفاهی، کلید کاهش نرخ خودکشی در کشورهاست. آنها به طور خاص روی این نکته تاکید دارند که اشتغال مجدد افرادی که شغل خود را از دست داده اند و ایجاد فرایندهایی که از بیکار شدن افراد جلوگیری کند، بسیار مهم تر از کمک مالی به افرادی است که شغل خود را از دست داده اند.

تیمی که این پژوهش را انجام داد از آمارها و اطلاعات سازمان بهداشت جهانی برای مطالعه ۱۰ کشور اروپایی استفاده کرد که بریتانیا هم جزوشان بود.

'چرخشی کامل'

تعداد افراد از کار بیکار شده در خلال سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ یک سوم افزایش یافت. در میان کشورهای مورد مطالعه تنها اتریش بود که کاهش میزان خودکشی در این مدت را نشان داد. دلیل این امر آن بود که اتریش کمتر در معرض اثرات بحران مالی جهانی قرار گرفت.

در میان ۹ کشور دیگر، فنلاند در بهترین و یونان در بدترین وضعیت قرار داشت. بریتانیا هم شاهد افزایش ۱۰ درصدی خودکشی بود که به ۶.۷۵ (حدود هفت) نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر رسید.

دکتر دیوید استاکلر که جزو تیم پژوهشگران بوده می گوید "این روند نشانگر یک چرخش کامل بود. قبل از شروع رکود اقتصادی نرخ خودکشی در حال کاهش بود اما تقریبا در تمامی کشورهای اروپایی مورد مطالعه رو به افزایش گذاشت. این روند تقریبا به طور حتم با بحران مالی ارتباط داشته است."

دکتر استاکلر گفت احتمال دارد که مشکلات اقتصادی اثر خود را بر دیگر حوزه های بهداشتی بگذارند چون آثار این بحران روی امراضی مانند بیماری های قلبی و سرطان سال ها بعد مشخص خواهد شد.

'دیگر عوامل خطرساز'

این پژوهش یافته دیگری هم داشت: کاهش میزان مرگ در جاده ها در خلال سال های ۲۰۰۹-۲۰۰۷

این کاهش به استفاده کمتر مردم از اتومبیل در شرایط سخت اقتصادی مربوط بود. گزارش لنست پس از آن تهیه شد که بی بی سی طی گزارشی تحقیقی در اوایل سال جاری میلادی اعلام کرد که در جریان بحران مالی، میزان تجویز داروهای ضد افسردگی افزایش قابل توجهی یافته است.

تجویز داروهایی مثل پروزک (Prozac) توسط پزشکان در طول چهار سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش یافت. پزشکان از افزایش مراجعه افرادی خبر دادند که مسائل مالی باعث نگرانی و استرس در آنها شده بود.

اندی بل، معاون مرکز بهداشت روانی گفت: "می دانیم که بیکاری و ترس از بیکاری از عوامل اصلی خطرساز برای افرادی هستند که از سلامت روانی خیلی خوبی برخوردار نیستند."

به گفته آقای بل، "این پژوهش نشان می دهد که توجه به سلامت روانی افراد چقدر مهم است، آن هم توجه نه فقط به آنهایی که کارشان را از دست داده اند، بلکه توجه به سلامت روانی افرادی که هنوز کار می کنند ولی نگران از دست دادن کارشان هستند".

مطالب مرتبط