اسرائیل مانع ورود فعالان طرفدار فلسطینی ها شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسرائیل از تعدادی از فعالان خواسته تا خاک اسرائیل را ترک کنند

یکی از سخنگویان پلیس اسرائیل گفته است این کشور قصد دارد دست کم ۱۲۰ فعال حامی فلسطینیان را از اسرائیل اخراج کند. اسراییل همچنین مانع ورود تعدادی ازاین فعالان طرفدار فلسطینی ها شده است.

میکی روزنفلد، سخنگوی پلیس اسرائیل گفته است " بیش از ۱۲۰ فعال به دلایل امنیتی باید ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده خاک اسرائیل را ترک کنند."

آقای روزنفلد همچنین گفته است صدها نفری که ظرف روز گذشته ( ۸ ژوئیه) وارد تل آویو شدند، مورد سوال قرار گرفته و پس ازاطمینان به آنها اجازه اقامت در اسرائیل داده شد.

در همین حال مقامات اسرائیلی گفته اند شرکت های هواپیمایی مانع پرواز حدود ۲۰۰ نفر که در فهرست سیاه قراردارند به فرودگاه تل آویو شده اند.

این اقدام اسرائیل مورد انتقاد گروههای طرفدار فلسطینی ها قرار گرفته است.

در همین حال روز گذشته ( ۸ ژوئیه) معترضان در چندین کشور اروپایی، در اعتراض به اقدام اسرائیل مبنی بر ممانعت این کشور در ورود فعالان به منطقه اشغالی کرانه باختری، در صدد برآمدند تا وارد فرودگاه بن گوریون در نزدیکی تل آویو شوند.

این اقدام معترضان پس ازآن صورت گرفت که یونان چند هفته پیش مانع خروج یک کشتی حامل کمک از بنادر این کشور به سوی نوار غزه شد.

شرکت های هواپیمایی مانع پرواز مسافرانی شدند که از فرانسه، آلمان و سوئیس قصد داشتند به اسرائیل سفر کنند.

ممانعت شرکت های هواپیمایی از پرواز این مسافران پس ازآن صورت گرفت که اسرائیل به این شرکت های هواپیمایی اعلام کرد به افرادی که نامشان در لیست سیاه قراردارد، اجازه ورود به اسرائیل را نمی دهد.

بسیاری از مسافران این اقدام اسرائیل را تقبیح کرده و آن را سوءاستفاده از قدرت دانسته اند. این در حالی است که اسرائیل گفته است که برای حفظ نظم عمومی دست به این کار زده است.

یک تشکل فلسطینی موسوم به "خوش آمدید به فلسطین" انتظار داشت ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ فعال خارجی درپاسخ به دعوت آن گروه به مدت یک هفته از کرانه باختری دیدار کنند.

از این فعالان خواسته شده بود که دربدو ورود به فرودگاه بن گوریون به اداره مهاجرت اسرائیل درباره قصدشان برای دیدار از مناطق فلسطینی خبر دهند.

اما این افراد بعدا دریافتند که به آنها اجازه ورود به اسرائیل داده نمی شود.

اراضی فلسطینی فرودگاه ندارند و اسرائیل کنترل مرزهای کرانه باختری را در اختیار دارد.

در روزهای اخیر در فرودگاه بن گوریون تدابیر امنیتی شدیدی به منظور جلوگیری از هر گونه اعتراضی به مورد اجرا گذاشته شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در بیانیه ای از مقامات اسراییلی خواست تا با قاطعیت در این مورد عمل کنند.

گروه " خوش آمدید به فلسطین" در یک کنفرانس خبری در بیت لحم به نمایندگان فلسطینی گفت که علیه پاسخ اسرائیل دست به اقدام قانونی خواهد زد.

این گروه همچنین گفته است: " افرادی که به فلسطین سفر می کنند حق دارند تا مقصدشان را بیان کنند و آنها این حق را دارند تا به این مناطق دسترسی داشته باشند، مگر آن که این افراد واقعا تهدیدی برای امنیت اسرائیل به حساب بیایند."

گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه که شامل سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، آمریکا و روسیه می شود با اشاره به درگیری سال گذشته که بین کشتی های حامل فعالان و نیروهای اسرائیلی رخ داد از فعالان خواسته اند تا از رویارویی با اسرائیل خودداری کنند.

مطالب مرتبط