حزب کارگر بریتانیا خواستار تحقیق فوری درباره شنودهای تلفنی شد

حق نشر عکس PA
Image caption روزنامه نیوز آو د ورلد پس از یکصدو شصت و هشت سال انتشار تعطیل می شود

حزب کارگر بریتانیا خواستار شروع فوری تحقیقات قضایی درباره رسوایی شنودهای تلفنی توسط هفته نامه نیوز آو د ورلد شده است.

موسسه نیوز اینترنشنال که مالک هفته نامه نیوز آو د ورلد هم هست گزارش منتشره توسط روزنامه گاردین مبنی بر پاکسازی میلیون ها ای میل در هفته نامه یاد شده را ادعایی "مزخرف" خواند.

در بریتانیا تدارک برای انتشار آخرین نسخه روزنامه نیوزآو د ورلد، پرفروش ترین روزنامه یکشنبه این کشور، درجریان است.

این روزنامه بعد از یکصد و شصت و هشت سال انتشار، پس از براه افتادن رسوایی مربوط به شنود غیرقانونی تلفنی اعلام کرد که شماره فردا آخرین نسخه این نشریه خواهد بود.

اعلام این خبر انتقاد و خشم بسیاری از کارکنان آن هفته نامه را بدنبال داشت که خود را در رسوایی شنودگیت بی تقصیر می بینند.

براساس گزارش ها، انتظار می رود درخواست برای آخرین نسخه بیش از حد معمول باشد.

روز جمعه ۱۷ تیر( ۸ ژوئیه) گزارش شد که اندی کلسون، مسئول مستعفی امور ارتباطات و رسانه های دیوید کامرون، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار و سردبیر سابق هفته نامه نیوز آو د ورلد در ارتباط با تحقیقات پلیس پیرامون مواردی از شنود غیرقانونی و فساد، بازداشت ولی حدود 9 ساعت بعد به قید وثیقه آزاد شد.

پس از آزادی آقای کلسون اعلام شد که پلیس از او در مورد اتهام شنود تلفنی غیرقانونی و اتهام پرداخت های غیرقانونی باز جویی کرده است.

چند نفر دیگر در ارتباط با این رسوایی بازداشت شده اند. به گفته پلیس بریتانیا تلفن های حدود چهار هزار نفر از مردم، از اعضای خانواده سلطنتی بریتانیا و چهره های مشهور گرفته تا خانواده های سربازان کشته شده در جنگ افغانستان و قربانیان جرایمی مانند قتل از قربانیان این رسوایی بوده اند.

پلیس بریتانیا که چند سال پیش در ارتباط با این پرونده دست به تحقیقاتی زده بود هم به خاطر ناتوانی از کشف ابعاد این رسوایی و جلوگیری از گسترش آن مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

سیاستمداران بریتانیایی، از جمله دیوید کامرون از ضرورت یافتن راه حلی برای جلوگیری از تکرار این رسوایی سخن گفته اند.

روپرت مرداک، غول رسانه ای و مدیرعامل شرکت نیوز کورپوریشن فردا ( ۱۰ ژوئیه) به لندن سفر می کند تا شخصا به بحران ناشی از شنود تلفنی توسط یکی از روزنامه‎‌های این شرکت رسیدگی کند.

این سفر زمانی انجام می شود که قرار است آخرین شماره هفته نامه "نیوز آو د ورلد" فردا یکشنبه منتشر شود.

جنجال شنودگیت و اتهامات پرداخت پول از سوی نیوز آو د ورلد به پلیس، منجر به بروز شک و تردیدهایی در طرح فروش سهام بیشتر "بی اسکای بی"، بزرگترین شبکه تلویزیونی پولی در بریتانیا به آقای مرداک شده است.