پلیس مالزی با گاز اشک آور به مخالفان حمله کرد

کوالالامپور حق نشر عکس B
Image caption پلیس تجمع در کوالالامپور را ممنوع کرده بود

پلیس مالزی از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضانی که برای تظاهرات در پایتخت این کشور گردهم آمده بودند، استفاده کرده است.

به گفته پلیس مالزی، ۱۶۵۰ نفر از معترضان در کوالالامپور بازداشت شده اند که دو نفر از رهبران مخالفان در بین آنها دیده می شوند.

سازمان دهندگان تظاهرات روز شنبه از تجمع ۵۰ هزار نفر از مخالفان در مرکز کوالالامپور خبر داده اند ولی تحلیلگران این رقم را ده هزار ارزیابی کرده اند.

معترضان خواهان اصلاح قانون انتخابات مالزی هستند.

مخالفان می گویند نظام انتخاباتی مالزی ناسالم است و خواهان افزایش دوره تبلیغات انتخاباتی، ثبت نام خودکار همه واجدان شرایط برای شرکت در رای گیری و دسترسی بهتر نامزدهای مخالف به رسانه های وابسته به دولت هستند.

دولت مالزی راهپیمایی روز شنبه را ممنوع اعلام کرده بود.

پلیس از نیمه شب جمعه مانع از تردد مردم به مناطق مرکزی شهر شد اما هزاران نفر از مخالفان توانستند به مرکز شهر راه پیدا کنند و نیروهای امنیتی با فشار آب، ضربات باتوم و شلیک اشک آور آنها را متفرق کردند.

انور ابراهیم، رهبر مخالفان دولت یکی از معدود کسانی بود که در ناآرامی های روز شنبه مجروح شد.

او پس از استنشاق گاز اشک آور به زمین اصابت کرد و به بیمارستان منتقل شد.

ائتلاف مخالفان دولت موسوم به برسیه ۲.۰ برای گردهمایی معترضان در یک استادیوم ورزشی فراخوان داده بود ولی دولت نجیب رزاق خواستار تجمع مخالفان در خارج از پایتخت شد.

به گفته اسماعیل عمر، رئیس پلیس فدرال مالزی، تجمع در استادیوم مردکا که در نزدیکی مرکز شهر کوالالامپور قرار دارد، عبور و مرور را مختل می کرد.

تظاهرات روز شنبه پس از بازداشت گسترده فعالان سیاسی در هفته های گذشته انجام شد.

پلیس در هفته های گذشته از ۱۵۰ فعال سیاسی بازجویی و ۹۱ نفر از آنها را از حضور در کوالالامپور منع کرده است.

سی نفر از فعالان که دو هفته پیش بازداشت شدند، همچنان در زندان هستند.

دولت مالزی مخالفان را متهم کرده است که در پی گسترش تفکر کمونیستی و مبارزه پادشاه هستند.

تظاهرات خیابانی در مالزی به ندرت رخ می دهد.

پلیس مالزی در سال ۲۰۰۷ یک تجمع مشابه را به شدت سرکوب کرد و در نتیجه آن مخالفان توانستند در انتخابات عمومی گذشته کرسی های بیشتری را در پارلمان به دست آورند.