آمریکا کمک مالی ۸۰۰ میلیون دلاری‌اش را به پاکستان به تعلیق درآورد

حق نشر عکس AFP
Image caption روابط آمریکا- پاکستان از زمان حمله آمریکا به محل زندگی اسامه بن لادن رو به تیرگی گرایید

آمریکا حدود یک سوم از کمک‌های سالیانه‌اش را به ارتش پاکستان به حال تعلیق درآورد. این میزان کمک مالی حدود هشتصد میلیون دلار برآورد شده است.

بیل دیلی رئیس دفتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در این باره گفته است:" هرچند پاکستان یکی از مهم ترین هم پیمانان ما در جنگ علیه تروریسم است، اما به دلیل اقداماتی که اخیرا پاکستان انجام داده، تصمیم گرفتیم که بعضی از این کمک‌ها را متوقف کنیم."

آقای دیلی همچنین گفته است عملیات آمریکا علیه بن لادن، رهبر القاعده که در ماه می گذشته در روستای ابیت آباد در پاکستان انجام شد، نارضایتی هایی را در بین مقامات این کشور ایجاد کرد.

رئیس دفتر باراک اوباما افزوده بهبود روابط آمریکا و پاکستان نیازمند گذشت زمان است.

او همچنین گفته است: "تا زمان رفع مشکلات بین دو کشور، ما ترجیح می دهیم که بخشی از پول مالیات دهندگان آمریکایی را به آنها بپردازیم."

پیشتر روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده بود که واشنگتن به دلیل اخراج مربیان آموزشی آمریکایی از پاکستان ، درصدد تنبیه این کشور برآمده است.

در ادامه تیرگی روابط بین پاکستان و آمریکا، دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، هفته گذشته گفته بود که دولت پاکستان دستور کشتن سلیم شهزاد خبرنگار پاکستانی را در ماه می داده بود.

این در حالی است که وزیر اطلاعات پاکستان سخنان آقای مولن را " بسیار غیر مسئولانه و تاسف آور" خواند.

مطالب مرتبط