نیوز آو د ورلد پس از ۱۶۸ سال انتشار تعطیل شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آخرین شماره هفته نامه "نیوز آو د ورلد" پرفروش ترین هفته نامه بریتانیا امروز یکشنبه (۱۰ ژوئن) با عنوان " از شما تشکر می کنیم و خداحافظ" منتشر شد.

در آخرین شماره سردبیر این هفته نامه ضمن عذرخواهی گفته است: " خیلی ساده است، ما از راهمان منحرف شدیم."

این هفته نامه پس از یکصد و شصت و هشت سال درپی رسوایی شنود غیرقانونی تلفنی به انتشار خود پایان داد.

جان ییتس، معاون کمیسر اسکاتلند یارد گفته است از این که دو سال پیش در مورد شنود غیرقانونی تلفنی تحقیق نکرده است عمیقا متاسف است.

آقای ییتس در گفتگویی با روزنامه ساندی تلگراف گفته است از شیوه برخورد با این موضوع پس از تحقیقات اولیه پلیس در سال ۲۰۰۷ میلادی متاسف است.

معاون کمیسر اسکاتلندیارد همچنین گفته است این ماجرا شهرت پلیس لندن را لکه دار کرده است. اما او در عین حال گفته است که قصد استعفا ندارد.

روپرت مرداک، مدیر عامل شرکت نیوزکورپوریشن هم به لندن سفر کرده تا شخصا به بحران ناشی از شنود تلفنی توسط هفته نامه نیوزآو د ورلد رسیدگی کند.

در همین حال اد میلیبند، رهبر حزب کارگر گفته است قصد دارد از مجلس عوام بخواهد تا زمان رسیدگی به جنجال شنودگیت و اتهامات پرداخت پول از سوی نیوز آو د ورلد به پلیس فروش سهام بیشتر "بی اسکای بی"، بزرگترین شبکه تلویزیونی پولی بریتانیا به آقای مرداک را به تعویق بیندازند.

روز جمعه ۱۷ تیر( ۸ ژوئیه) اندی کلسون، مسئول مستعفی امور ارتباطات و رسانه ای دیوید کامرون، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار بریتانیا و سردبیر سابق هفته نامه نیوز آو د ورلد در ارتباط با تحقیقات پلیس پیرامون مواردی از شنود غیرقانونی و فساد، بازداشت و حدود ۹ ساعت بعد به قید وثیقه آزاد شد.

پس از آزادی آقای کلسون اعلام شد که پلیس از او در مورد اتهام شنود تلفنی غیرقانونی و اتهام پرداخت های غیرقانونی باز جویی کرده است.

چند نفر دیگر در ارتباط با این رسوایی بازداشت شده اند. به گفته پلیس بریتانیا تلفن های حدود چهار هزار نفر از مردم، از اعضای خانواده سلطنتی بریتانیا، چهره های مشهور دنیای هنر و ورزش، خانواده های سربازان کشته شده در جنگ افغانستان و قربانیان جرایمی مانند قتل از قربانیان این رسوایی بوده اند.

پلیس بریتانیا که چند سال پیش در ارتباط با این پرونده دست به تحقیقاتی زده بود، به خاطر ناتوانی از کشف ابعاد این رسوایی و جلوگیری از گسترش آن مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

مطالب مرتبط