معاون رئیس جمهور سوریه خواهان دموکراسی چندحزبی در کشور شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

فاروق الشرع، معاون رئیس جمهوری سوریه در جریان نشستی دو روزه که با حضور اعضای حزب بعث و گروهی از مخالفان در دمشق برگزارشده، نسبت به برقراری دموکراسی چند حزبی در کشور ابراز امیدواری کرده است.

قرار است در جریان این نشست دو روزه درباره راههای خاتمه دادن به ماهها ناآرامی و اعتراض در کشور بحث و مذاکره شود.

این در حالی است که بسیاری از رهبران مخالفان و گروه های مخالف ازشرکت در این نشست خودداری کرده و گفته اند در شرایطی که بسیاری از معترضان جان خود را در جریان این اعتراضات از دست داده اند، انجام هرگفتگویی در این مورد غیرممکن است.

گروههای حقوق بشری تخمین زده اند که درجریان اعتراضات ضد دولتی در این کشور بیش از هزار و ۷۵۰ نفر از مردم و ۳۵۰ نفر از نیروهای امنیتی کشته شده اند.

دولت سوریه "باندهای تبهکار" را در ناآرامی های این کشور مقصر می داند. این اعتراض ها در ادامه ناآرامی ها در خاورمیانه و شمال آفریقا از اواسط ماه مارس در سوریه آغاز شد.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در ماه گذشته از گفتمان ملی سخن گفت و اعلام کرد که می خواهد طرح جامعی را برای مقابله با مسائلی که مردم سوریه پیش رو دارند، به اجرا در آورد.

خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید:" اعتبار روند گفتگوی ملی تا حد زیادی به حضور چهره های سیاسی مختلف در آن بستگی دارد."

احضار سفرای آمریکا و فرانسه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بسیاری از رهبران و سازمان های مخالف از شرکت در این نشست خودداری کردند

وزارت خارجه سوریه، در اعتراض به دیدار دو روز گذشته سفرای آمریکا و فرانسه از شهر حماة آنها را به این وزارتخانه فرا خوانده است.

سفرای آمریکا و فرانسه گفته اند که دیدار آنها از این شهر به معنای همبستگی با معترضان این شهر بوده است، اما مقامات سوری این اقدام آنها را نقض توافقنامه های دیپلماتیک بین دو کشور دانسته اند.

انتصاب استاندار جدید شهر حماة

بشار اسد ، رئیس جمهوری سوریه، استاندار جدیدی را برای شهر حماة منصوب کرده است.

آقای اسد یک هفته پیش استاندار پیشین این شهر را به دلیل آن که نتوانسته بود مانع از برگزاری تظاهرات گسترده در این شهر شود، از این سمت برکنار کرد.

شهر حماة در ماههای گذشته صحنه اعتراضات گسترده ضد دولتی بود.

انس عبدالرزاق ناعم، استاندار جدید شهر حماة، استاد علوم پزشکی در دانشگاه بعث و سرپرست شورای پزشکی سوریه در شهر حماة است.

مطالب مرتبط