برگزاری مراسم ویژه یادبود قربانیان کشتار سربرنیتسا

کشتار سربرنیتسا حق نشر عکس AP
Image caption کشتار سربرنیتسا وحشیانه ترین جنایت در اروپا پس از پایان جنگ جهانی دوم نامیده شده است

هزاران نفر در شهر سربرنیتسا در شرق بوسنی جمع شده‌اند تا در مراسم شانزدهمین سالگرد کشتار نزدیک به ۸ هزار مرد و پسر مسلمان توسط نیروهای صرب بوسنی شرکت کنند.

قرار است بقایای اجساد بیش از ششصد تن از قربانیان این کشتار که طی سال گذشته از گورهای دستجمعی خارج و شناسایی شده، در مرکز یادبودی در خارج از این شهر دوباره به خاک سپرده شود.

مراسم امسال، اولین مراسمی است که پس از بازداشت راتکو ملادیچ، فرمانده سابق ارتش صرب های بوسنی برگزار می شود. او به صدور فرمان کشتار مردان و پسران مسلمان بوسنیایی در سربرنیتسا متهم است.

راتکو ملادیچ ۶۹ ساله اواخر ماه مه پس از ۱۶ سال در روستای لازاروو در شمال بلگراد، پایتخت صربستان، دستگیر شد.

دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی در یوگوسلاوی سابق، مستقر در لاهه، آقای ملادیج را با واقعه کشتار هزاران مرد مسلمان بوسنیایی در سال ۱۹۹۵ در سربرنیتسا مرتبط دانسته است.

دادستان دادگاه لاهه، آقای ملادیچ را به ارتکاب جرایمی از جمله نسل کشی و جنایت علیه بشریت در جریان جنگ داخلی بوسنی در دهه ۱۹۹۰ متهم کرده و گفته است که فجایعی که راتکو ملادیچ مرتکب شد "ملتی را دوپاره کرد."

کشتار سربرنیتسا وحشیانه ترین جنایت در اروپا پس از پایان جنگ جهانی دوم نامیده شده است.

سازمان ملل متحد در زمان جنگ بوسنی، سربرنیتسا را منطقه امن اعلام کرده بود و هزاران بوسنیایی بین سال های ۱۹۹۲ - ۱۹۹۵ به این شهر پناه برده بودند. اما در ژوئیه ۱۹۹۵ ارتش صرب بوسنی به راحتی نیروهای هلندی را، که سازمان ملل در این شهر مستقر کرده بود و تجهیزات نظامی محدودی داشتند، عقب راند.

اخیرا یک دادگاه تجدید نظر در هلند با صدور حکمی دولت این کشور را مسئول مرگ سه مسلمان بوسنیایی دانسته که در جریان قتل عام سال ۱۹۹۵ در شهر سربرنیتسا کشته شدند.

دولت هلند همواره هر نوع مسئولیتی در قبال کشتار سربرنیتسا را مردود دانسته و تاکید کرده بود که سازمان ملل از نیروهای پاسدار صلح اعزامی سازمان به بوسنی پشتیبانی کافی نمی کرده است.

مطالب مرتبط