افزایش فشارها بر مرداک برای تجدید نظر در خرید بی اسکای بی

مرداک و بروکس حق نشر عکس Reuters
Image caption پس از رسوایی شنود تلفنی توسط روزنامه متعلق به آقای مرداک اکنون فشارها بر او و ربکا بروکس، مدیر عامل شعبه بریتانیایی شرکت آقای مرداک افزایش یافته است

نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا از روپرت مرداک، غول رسانه ای جهان خواسته است که در تصمیم خود برای خریداری سهام شبکه تلویزیونی ماهواره ای بی اسکای بی تجدید نظر کند.

پیشنهاد چند میلیارد پوندی روپرت مرداک برای خریداری این شبکه تلویزیونی، پس از مطرح شدن پرونده شنود پیام‌های تلفنی مردم توسط یکی از روزنامه های متعلق به آقای مرداک با خطر مواجه شده است.

هفته نامه "نیوز آو د ورلد" (اخبار جهان) که تنها یکی از نشریات وابسته به شرکت رسانه ای آقای مرداک در بریتانیاست، متهم است که از طریق هک کردن تلفن‌های همراه افراد به پیام های ضبط شده روی این تلفن‌ها گوش کرده است.

در میان این افراد نام دختری به چشم می خورد که چند سال پیش دزدیده شد و سپس پلیس جسد او را در یک پارک کشف کرد. این روزنامه همچنین متهم است که به پیام های تلفنی خانواده های سربازان بریتانیایی که در جنگ کشته شده اند گوش داده است.

در تازه ترین مورد از رسوایی های مربوط به شنود تلفنی توسط روزنامه نیوز آو د ورلد، بی بی سی اعلام کرده که شواهدی در دست است که نشان می دهد یکی از افسران پلیس که مسئول محافظت از خانواده سلطنتی بریتانیا بوده، در ازای دریافت پول از خبرنگاران این روزنامه، اطلاعات و شماره تماس برخی از اعضای خانواده سلطنتی را در اختیار آنها گذاشته است.

یکی از خبرنگاران بی بی سی می گوید این موضوع در ایمیل هایی که توسط مسئولان این روزنامه در اختیار پلیس قرار گرفته برملا شده است. او می گوید این اقدام موجب شده این تصور ایجاد شود که در برقراری امنیت خاندان سلطنتی بریتانیا اهمال صورت گرفته است.

در پی بالا گرفتن رسوایی شنود پیام های تلفنی افراد توسط این نشریه قدیمی بریتانیایی، مدیران این هفته نامه پس از ۱۶۸ سال انتشار آن را متوقف کردند.

آقای مرداک از دیروز یکشنبه، دهم ژوییه به لندن سفر کرده است تا علاوه بر پرداختن به موضوع اتهامات مربوط به شنود پیام های تلفنی، از انجام معامله شبکه تلویزیونی بی اسکای بی اطمینان حاصل کند.

نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا به آقای مرداک گفته است که جامعه بریتانیا از شنیدن خبر شنود پیام های تلفنی که هفته پیش برملا شد بسیار منزجر شده است، و بنابراین تصمیم آقای مرداک برای تجدیدنظر در خرید بی اسکای بی "شایسته و معقول" خواهد بود.

در همین حال وزیر فرهنگ بریتانیا از نهادها و موسسات ناظر بر عملکرد رسانه ها در بریتانیا خواسته است که توصیه های لازم را در مورد پیشنهاد خرید شبکه اسکای مطرح کنند و در صورت وجود هر گونه نگرانی در این ارتباط مراتب را به او گزارش دهند.

جرمی هانت، وزیر فرهنگ بریتانیا در توضیح دلیل نگارش نامه به آفکام (نهاد ناظر بر مطبوعات در بریتانیا) گفته است: "من سعی دارم به جامعه این اطمینان خاطر را بدهم که در پیگیری این موضوع انصاف و بیطرفی را مد نظر دارم. قصد دارم توصیه یک نهاد مستقل را در این مورد بشنوم و آفکام در این زمینه خبره است".

پیش از این اد میلیبند، رهبر حزب اقلیت کارگر در بریتانیا هم از آقای مرداک خواسته بود که پیشنهاد خرید شبکه اسکای را پس بگیرد.

درآمد نیوز اینترنشنال در امپراتوری روپرت مرداک

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط