کلینتون: بشار اسد دیگر مشروعیتی ندارد

ساختمان سفارت آمریکا در دمشق حق نشر عکس AP
Image caption وزارت خارجه آمریکا خواهان پرداخت غرامت توسط سوریه شده است

با افزایش تنش های دیپلماتیک بین واشنگتن و دمشق، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته است که بشار اسد رئیس جمهور سوریه مشروعیت خود را از دست داده و ایالات متحده هیچ سرمایه گذاری روی او نکرده است.

خانم کلینتون که پس از حمله طرفداران حکومت سوریه به سفارت آمریکا در دمشق صحبت می کرد گفت که هیچ کس نباید تردیدی داشته باشد که آمریکا خواهان تغییرات دمکراتیک در این کشور است.

هواداران بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به سفارتخانه‌های آمریکا و فرانسه در دمشق حمله کرده‌ و آسیب‌هایی به ساختمان این دو سفارتخانه وارد کرده‌اند.

مهاجمان همچنین به محل اقامت سفیر آمریکا در دمشق حمله کرده اند اما کسی مجروح نشده است.

طی چند ماهی که از اعتراضات سوریه می گذرد، برخی از تحلیلگران گفته اند آمریکا نگران روی کار آمدن اسلام گرایان در سوریه و تاثیر آن بر روی صلح خاورمیانه است و به همین دلیل خواهان باقی ماندن رژیم اسد است.

اما خانم کلینتون گفت: "اگر کسانی از جمله پرزیدنت اسد گمان می کنند که آمریکا بطور نهانی امید دارد که این رژیم از این درگیری ها بیرون آید و همچنان به خشونت و سرکوب خود ادامه دهد، در اشتباه هستند. پرزیدنت اسد غیرقابل جایگزین شدن نیست و ما قطعا هیچ سرمایه گذاری برای باقی ماندن او در قدرت نکرده ایم."

وزیر خارجه آمریکا خواهان کناره گیری آقای اسد نشد، اما گفت که واشنگتن از اراده ملت سوریه و تغییرات دمکراتیک در این کشور حمایت می کند.

او از سوریه خواست به تعهدات بین المللی خود برای حفاظت از همه دیپلمات ها عمل کند.

یک مقام سفارت آمریکا در دمشق به بی بی سی گفته است که اگرچه به ساختمان سفارت آسیب هایی وارد شده اما هیچ فردی از کارکنان سفارت، آسیب ندیده است.

واشنگتن با محکوم کردن این حادثه خواهان پرداخت غرامت توسط دمشق شده است.

وزارت خارجه فرانسه نیز گفته است که افراد ناشناس سعی کرده اند وارد ساختمان سفارت شوند اما ناکام مانده اند. وزارت خارجه فرانسه گفته است سه نفر از کارکنانش در اثر این حملات آسیب دیده اند.

برنارد والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، گفت برای جلوگیری از ورود افراد به داخل ساختمان سفارت، محافظان تیرهوایی شلیک کردند.

وی گفت این حمله نقض قوانین بین المللی است.

آقای والرو افزود: "مقام های دمشق با این شیوه های غیرقانونی نمی توانند توجهات را از مشکل اساسی خود، که پایان سرکوب مردم سوریه است، منحرف کنند."

غرامت

وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه ای گفت: "بر اساس کنوانسیون وین، یکی از وظایف اولیه یک دولت حفاظت از ساختمان های دیپلماتیک است. سوریه در این نیز مثل امور دیگری نظیر حفاظت از حقوق بشر، کوتاهی کرده است."

این بیانیه می افزاید: "ما خودداری دولت سوریه در حفاظت از سفارتمان را قویا محکوم می کنیم و خواهان غرامت برای خسارات وارده شده هستیم."

طی دو روز گذشته، طرفداران دولت، تظاهراتی در برابر ساختمان این دو سفارت برگزار کردند.

سوریه سفیر آمریکا را پس از سفر به شهر حماة، متهم به "دخالت" در امور داخلی خود کرد و گفت سفر رابرت فورد "مدرک روشنی" از دخالت آمریکا در ادامه اعتراضات این کشور است.

وزارت خارجه آمریکا گفته بود که سفر آقای فورد با هدف همبستگی با معترضان سوری این شهر انجام شده است.

گروههای حقوق بشری می گویند در جریان اعتراضات ضد دولتی در این کشور، تا کنون بیش از ۱۷۵۰ نفر از معترضان کشته شده اند.

دولت هم می گوید بیش از ۳۵۰ سرباز و پلیس در درگیری ها جان خود را از دست داده اند.

بی بی سی قادر به تائید این آمار نیست.

مطالب مرتبط