مرداک در جلسه بررسی شنودهای تلفنی در پارلمان بریتانیا حاضر می‌شود

مرداک حق نشر عکس Reuters

رئیس یکی از هیات‌های تحقیق پارلمان بریتانیا که پرونده شنودهای تلفنی در این کشور را بررسی می کند، می گوید که روپرت مرداک و پسرش اعلام کرده اند در جلسه بعدی این هیات برای پاسخ دادن به سئوالات نمایندگان حاضر خواهند شد.

قرار است ربکا بروکس، از سردبیران پیشین روزنامه "نیوز آو د ورلد" که اکنون مدیر عامل شعبه بریتانیایی شرکت رسانه ای آقای مرداک است نیز در این جلسه که هفته آینده برگزار می شود حضور یابد.

پیش از این تام واتسون، یکی از اعضای این هیات تحقیق گفته بود که این افراد "بزدل تر" از آن هستند که در این جلسه حضور یابند.

طی هفته های اخیر رسوایی مربوط به شنود پیام‌های تلفنی برخی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی در بریتانیا و حتی برخی از شهروندان عادی این کشور توسط روزنامه های وابسته به روپرت مرداک، غول رسانه ای جهان به جنجال بزرگی در فضای سیاسی بریتانیا تبدیل شده است.

در جلسه امروز این هیات تحقیق در مجلس عوام پارلمان بریتانیا، تعدادی از افسران ارشد پلیس بریتانیا به نمایندگان گفتند که شرکت رسانه ای روپرت مرداک (نیوز اینترنشنال) تلاش کرده است که مانع از انجام تحقیقات اولیه پلیس در ماجرای شنود پیام‌های تلفنی شود.

پیتر کلارک، یکی از مسئولان پیشین بررسی این اتهامات در جلسه امروز پارلمان گفت که در سال ۲۰۰۶ و در جریان تحقیقات اولیه با اطلاعاتی از سوی این شرکت رسانه ای روبرو شدند که امروز "دروغ" بودن آنها محرز است.

جان ییتز، یکی دیگر از افسران پلیس مرتبط با این پرونده هم تاکید داشت که مشخص است شرکت نیوز اینترنشنال در همکاری با پلیس کوتاهی کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جان ییتز، از افسران ارشد پلیس بریتانیا که مسئول تحقیق اولیه در مورد شنودها بوده می گوید به احتمال زیاد تلفن او شنود شده است

او به هیات تحقیق پارلمان بریتانیا گفت که به احتمال ۹۹ درصد خود او هم در جریان تحقیق و بررسی اتهامات مربوط به شنود تلفنی قربانی شنود بوده است.

این تحقیقات در سال ۲۰۰۵ میلادی و پس از آن آغاز شد که روزنامه نیوز آو د ورلد در یکی از شماره های خود اخبار مربوط به وضعیت سلامتی شاهزاده ویلیام، نوه ملکه بریتانیا را منتشر کرد.

آقای ییتز در بخشی از سخنان امروز خود در پارلمان بریتانیا گفت: "ما تمام تلاش خود را برای مکاتبات با وکلای روزنامه نیوز آو د ورلد انجام دادیم. این شرکت از بزرگترین سازمان های رسانه ای در جهان است که به بهترین توصیه های حقوقی دسترسی دارد. به اعتقاد من این شرکت عمدا مانع از انجام تحقیقات پلیس شده است".

در همین حال قرار است فردا، چهارشنبه گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا در حرکتی که از سوی حزب اقلیت کارگر سازماندهی شده است، در مورد طرح درخواست از روپرت مرداک برای انصراف از خرید شرکت بریتانیایی "بی اسکای بی" رای گیری کنند.

در سال ۲۰۰۷ میلادی یکی از گزارشگران روزنامه نیوز آو د ورلد و کارآگاه خصوصی که برای این نشریه فعالیت می کرد هر دو زندانی شدند.

در آن زمان اعلام شد که این دو به تنهایی در ماجرای شنودهای تلفنی دست داشته‌اند و به این ترتیب تحقیقات در این مورد از جانب اندی هی من، مسئول پیشین رسیدگی به پرونده در پلیس بریتانیا مختومه اعلام شد.

مطالب مرتبط