مرداک از خرید 'بی اسکای بی' منصرف شد

بی اسکای بی حق نشر عکس AFP

شرکت رسانه ای روپرت مرداک اعلام کرده است که از پیشنهاد خرید کل سهام شرکت بریتانیایی "بی اسکای بی" صرف نظر کرده است.

مسئولان شرکت "نیوز کورپریشن" می گویند که پیشبرد این معامله در فضای موجود کاری بسیار دشوار است.

این خبر در شرایطی از سوی مسئولان این شرکت بزرگ رسانه ای اعلام می شود که مجلس عوام پارلمان بریتانیا خود را برای رای گیری جهت درخواست از روپرت مرداک درباره انصراف از خرید شرکت "بی اسکای بی" (بریتیش اسکای برودکاستینگ) آماده می کرد.

پس از آنکه رسوایی شنود پیام های تلفنی توسط خبرنگاران یکی از روزنامه های وابسته به شرکت آقای مرداک بار دیگر در بریتانیا در مرکز توجه عمومی قرار گرفت، ماجرای خرید کل سهام شرکت بریتانیایی "بی اسکای بی" توسط روپرت مرداک به بحثی حساسیت برانگیز در مجامع سیاسی بریتانیا تبدیل شد.

در همین حال امروز دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که تحقیقات مستقلی که قرار است در مورد شنود پیام های تلفنی انجام شود، از آزادی عمل کافی برای فراخواندن صاحبان روزنامه ها، خبرنگاران، پلیس و سیاستمداران به دادگاه و انجام تحقیقات در مورد عملکرد آنها برخوردار خواهد بود.

آقای کامرون در سخنان خود خطاب به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت افرادی که در ماجرای رسوایی شنود پیام های تلفنی نقش داشته اند، نباید پس از این در هیچ یک از رسانه های بریتانیایی حضور داشته باشند.

با این حال نخست وزیر بریتانیا در جلسه امروز پارلمان، به دلیل استخدام یکی از سردبیران سابق روزنامه "نیوز آو د ورلد" به عنوان مسئول پیشین روابط عمومی دفتر خود، هدف انتقادهای شدید رهبر حزب مخالف، حزب کارگر قرار گرفت.

به نظر می رسد همین فشارهای سیاسی موجب شده است که اکنون مسئولان شرکت نیوز کورپریشن در بیانیه ای اعلام کنند: "ما معتقدیم که پیشنهاد خرید کل سهام شرکت بی اسکای بی به نفع هر دو شرکت است؛ اما مشخص است که اکنون در فضای موجود ادامه این معامله کار بسیار دشواری خواهد بود".

در ادامه این بیانیه آمده است: "نیوز کورپریشن یکی از سهامداران قدیمی شرکت بی اسکای بی باقی خواهد ماند. ما به موفقیت های این شرکت و سهم خود در رسیدن به آنها افتخار می کنیم".

یکی از سخنگویان دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با استقبال از این خبر گفت: "نخست وزیر معتقد است که این شرکت باید در حال حاضر روی شرایط نابسمانی که به وجود آورده تمرکز کند و به بهبود اوضاع آشفته خود بپردازد".

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر این خبر را "یک پیروزی برای مردم بریتانیا" دانست که به گفته او از شنیدن خبرهای شنود پیام های تلفنی و "بی مسئولیتی" مسئولان روزنامه نیوز اینترنشنال "منزجر" شده بودند.

رابرت پستون، خبرنگار اقتصادی بی بی سی در مورد تصمیم جدید این غول رسانه ای جهان می گوید: "این بزرگترین طرح سرمایه گذاری برای شرکت نیوز کورپریشن بود. در واقع طرح خرید بی اسکای بی بزرگترین سرمایه گذاری بود که تا کنون نیوز کورپریشن قصد انجام آن را داشت".

خبرنگار اقتصادی بی بی سی می افزاید که اکنون باید منتظر بود تا ابعاد خساراتی که این مساله به شرکت نیوز کورپریشن وارد خواهد کرد مشخص شود.

مطالب مرتبط