فشارها بر مرداک از بریتانیا به آمریکا گسترش یافت

مرداک حق نشر عکس Getty

مشاجرات سیاسی در بریتانیا بر سر شنود پیام‌های تلفنی توسط شرکت رسانه‌ای روپرت مرداک اکنون به آمریکا و شرکت رسانه‌ای مادر در این کشور گسترش یافته است.

این شرکت که نامش نیوز کورپریشن (News Corporation) است در آمریکا صاحب شبکه‌های تلویزیونی فاکس نیوز و نشریه وال استریت ژورنال است.

جی راکرفلر، رییس کمیته تجاری مجلس سنای آمریکا می‌گوید از مقامات مسئول خواسته است تا احتمال نقض قوانین آمریکا توسط خبرنگاران شرکت نیوز کورپریشن را بررسی کنند.

آقای راکرفلر می‌گوید در مورد نقض حقوق قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و دیگر شهروندان آمریکایی نگرانی‌هایی وجود دارد.

او همچنین هشدار داده است عواقب این ماجرا در صورت اثبات برای شرکت نیوز کورپریشن بسیار جدی خواهد بود.

در تازه‌ترین تحول در این زمینه، تام کرون، مدیر بخش حقوقی شرکت نیوز اینترنشنال، زیر مجموعه نیوز کورپوریشن در بریتانیا، از سمت خود استعفا داده است.

طی هفته‌های اخیر رسوایی مربوط به شنود پیام‌های تلفنی برخی از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در بریتانیا و حتی برخی از شهروندان عادی این کشور توسط روزنامه‌های وابسته به روپرت مرداک، غول رسانه‌ای جهان، به جنجال بزرگی در فضای سیاسی بریتانیا تبدیل شده است.

خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی به متروی لندن از جمله دیگر قربانیان شنود پیام‌های تلفنی توسط خبرنگاران روزنامه نیوز آو د ورلد، وابسته به روپرت مرداک هستند.

شرکت رسانه‌ای روپرت مرداک صاحب زیر مجموعه‌هایی در سه قاره جهان است. این شرکت در کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، هند، نیوزیلند و استرالیا در قالب شبکه‌های تلویزیونی و روزنامه مشغول به فعالیت رسانه‌ای است.

بسیاری از تحلیلگران رسانه‌ها در جهان، از قدرت تاثیرگذاری شرکت‌های رسانه‌های وابسته آقای مرداک در صحنه سیاسی کشورهای میزبان سخن گفته‌اند و بسیاری از سیاستمداران بریتانیایی در گذشته تلاش کرده‌اند حمایت این رسانه‌ها را جلب کنند.

جاناتان مارکوس، گزارشگر امور سیاسی در بی بی سی می‌گوید در آمریکا که پایگاه اصلی این شرکت است، سبک محافظه‌کارانه، جانبدارانه و گستاخانه‌ای که در شبکه تلویزیونی فاکس نیوز و دیگر رسانه‌های وابسته به آقای مرداک به چشم می‌خورد، حتی طرز تفکر مردم این کشور در مورد اخبار را تغییر داده است.

اکنون با قوت گرفتن تلاش‌هایی در آمریکا برای انجام تحقیقات در مورد احتمال بروز تخلفات توسط رسانه های وابسته به آقای مرداک، به نظر می‌رسد احتمال آسیب رسیدن به وجهه این شرکت عظیم رسانه ای در سراسر جهان بیش از پیش قوت گرفته است.

تلاش دو حزب اصلی بریتانیا برای محدود کردن فعالیت مرداک

احزاب اصلی سیاسی در بریتانیا قرار است امروز در پارلمان این کشور در حرکتی مشترک از روپرت مرداک بخواهند که از پیشنهاد خود برای خرید شبکه تلویزیونی ماهواره ای "بی اسکای بی" منصرف شود.

انتظار می رود که احزاب محافظه کار و لیبرال دموکرات هم به این حرکت که از سوی حزب اقلیت کارگر طراحی شده است بپیوندند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption امروز هم فشارها بر نخست وزیر بریتانیا به دلیل استخدام اندی کولسون، به عنوان مدیر سابق روابط عمومی دفترش ادامه داشت

این حرکت می‌تواند فشارها بر آقای مرداک را افزایش دهد، اما به هیچ عنوان از لحاظ قانونی الزام آور نخواهد بود.

در جریان جلسه امروز مجلس عوام پارلمان بریتانیا نمایندگان احزاب مخالف دولت در جلسه ای پر التهاب از دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به دلیل استخدام اندی کلسون (از سردبیران پیشین نشریه نیوز آو د ورلد) به عنوان مدیر روابط عمومی دفتر نخست وزیری انتقاد کردند.

انتقاد اصلی نمایندگان احزاب مخالف از دولت، به خاطر نحوه مدیریت بحران ناشی از شنود تلفنی در بریتانیا بود.

البته آقای کلسون چندی پیش در پی بالا گرفتن جنجال بر سر شنود پیام های تلفنی، با این استدلال که تحت چنین فشارهایی قادر به ادامه فعالیت نیست، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

آقای کامرون در جلسه امروز پارلمان بارها تاکید کرد که اندی کلسون همواره به او اطمینان خاطر می‌داد که به هیچ عنوان در دوران سردبیری خود در روزنامه نیور آو د ورلد از انجام تخلفات در ارتباط با شنود تلفنی باخبر نبوده است.

با این حال آقای کامرون افزود در صورتی که دروغگو بودن آقای کلسون محرز شود او باید رسما تحت پیگیرد قانونی قرار گرفته و محاکمه شود.

مطالب مرتبط