تاکید مجدد بی‌بی‌سی بر لزوم آزادی هرچه زودتر اورونبای عثمان‌اف

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

یک ماه پس از دستگیری اورونبای عثمان‌اف، خبرنگار بخش ازبکی بی‌بی‌سی در تاجیکستان، سرویس جهانی بی‌بی‌سی در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی خبرنگارش، دوباره بر لزوم آزادی هرچه زودتر او تاکید کرد.

مقامات تاجیکستان اکنون تایید کرده اند که تحقیقاتشان در مورد آقای عثمان‌اف تکمیل شده و نتایج آنرا به دفتر دادستانی محلی تحویل داده اند و دادستان کل تاجیکستان هم در خواست کرده که خلاصه این پرونده، برای اطلاع امام علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان به او گزارش شود.

سرویس جهانی بی بی سی در بیانیه خود ابراز امیدواری کرده است که روند رسیدگی به پرونده آقای عثمان‌اف هر چه سریعتر تکمیل و منجر به برائت و آزادی او شود.

مقامات تاجیکستان در نخستین روزهای پس از بازداشت آقای عثمان اف اعلام کردند که او به عضویت در حزب تحریر که فعالیتش در تاجیکستان غیر قانونی است، متهم شده است، اما بعدا گفتند که اتهام او از آغاز "همدستی از راه اطلاع ندادن" و نه "عضویت" در این حزب بوده است.

بی بی سی در بیانیه جدید خود یک بار دیگر تاکید کرده که این رسانه اتهامات وارده به آقای عثمان‌اف مبنی بر همکاری او با حزب التحریر را "کاملا بی اساس" می داند.

در این بیانیه آمده است: "ما معتقدیم که ملاقات و مصاحبه با افرادی که نماینده اعتقادات و تفکرات مختلف هستند، بخشی از کار هر خبرنگار بی بی سی است".

بی بی سی در بیانیه اش همچنین نسبت به وضعیت سلامتی آقای عثمان‌اف ابراز نگرانی کرده است.

تعدادی از همکاران آقای عثمان‌اف در بی بی سی که موفق شده اند با او ملاقات کنند، او را ضعیف و نگران توصیف کرده اند.

در بیانیه بی بی سی تاکید شده است: "اکنون ضروری است که همکار ما هر چه زودتر آزاد شود تا بتواند نزد خانواده اش بازگردد و به کارش به عنوان یک خبرنگار و نویسنده مورد احترام مشغول شود".

از زمان بازداشت آقای عثمان‌اف در ۱۳ ژوئن سال جاری تا کنون چندین سازمان بین‌المللی، سفارتخانه‌های غربی و سازمان های دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران در بیانیه هایی خواستار آزادی او شده‌اند.

بی بی سی نیز پیش از این در دو بیانیه بازداشت خبرنگارش را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری او شده است.

همکاران آقای عثمان اف در بی بی سی هر چهارشنبه برای تأکید بر ضرورت آزادی هر چه سریع تر او، در مقابل ساختمان بوش هاوس در مرکز لندن تجمع می کنند.

مطالب مرتبط