بی بی سی: امیدواریم اورونبای عثمان اف آزاد و نامش صاف شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از زمان بازداشت اورونبای عثمان اف یک ماه سپری شد

از زمان بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار بخش آسیای میانه‌ بی بی سی در شمال تاجیکستان، یک ماه سپری شد.

سرویس جهانی بی بی سی روز چهارشنبه 13 ژوئیه به این مناسبت بیانیه ای تازه انتشار داده و در آن ابراز امیدواری کرده است که روند بررسی پرونده اورونبای عثمان اف هرچه سریعتر انجام یابد و بی‌گناهی این خبرنگار بی بی سی ثابت شود.

در این بیانیه آمده است: "مقامات تاجیکستان تأیید کردند که تحقیق پرونده آقای عثمان اف پایان یافته و این پرونده به دادستانی ولایت سغد ارسال شده است. ما همچنین، خبر یافتیم که دادستانی کل تاجیکستان از نتایج این قضیه به امامعلی رحمان، رئیس جمهور، گزارش خواهد داد."

سرویس جهانی بی بی سی پیوسته تأکید کرده است که اتهامات مربوط به ارتباط این خبرنگار بی بی سی با حزب تحریر را بی‌پایه می‌داند، زیرا ملاقات و مصاحبه با افراد مختلف جزئی از فعالیتهای هر خبرنگار بی بی سی محسوب می‌شود.

در بیانیه تازه بی بی سی نیز تأکید شده است: "ما از وضع اورونبای عثمان اف شدیداً نگران هستیم. همکاران آقای عثمان اف که با او دیدار کردند، او را شکسته و وحشت‌زده دریافتند. حالا بسیار مهم است که همکار ما سریعا آزاد شود و به نزد خانواده خود برگردد و کارش را به عنوان یک روزنامه‌نگار و نویسنده معتبر ادامه‌ بدهد."

همایش چهارم بی بی سی

در همین حال، خبرنگاران و مدیران بخشهای مختلف بی بی سی روز چهارشنبه برای چهارمین بار در نزد ساختمان سرویس جهانی بی بی سی در لندن همایشی اعتراضی در ارتباط با بازداشت اورونبای عثمان اف برپا کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption الن کوارتلی و اورونبای عثمان اف: آقای عثمان اف ارتباط خود با حزب تحریر را رد می‌کند

در این همایش تعداد زیادی از همکاران آقای عثمان اف در دست عکسهایی از او داشتند و از مقامات تاجیکستان خواسته‌اند که هرچه سریعتر پرونده او را بررسی و او را آزاد کنند.

آقای عثمان اف روز 13 ژوئن از جانب کارمندان پلیس و امنیتی در شمال تاجیکستان به اتهام داشتن ارتباط با حزب تحریر، یک گروه اسلامگرا که فعالیتش در کشورهای آسیای میانه‌ ممنوع است، بازداشت شد.

خود اورونبای عثمان اف، اهل خانواده‌اش و شبکه خبری بی بی سی مکرراً به بی‌گناه بودن او تأکید کرده‌اند. به گفته آنها، همه گونه حرکات و اعمال او در چارچوب فعالیتهای خبرنگاری‌اش صورت گرفته است.

ولی مقامهای امنیتی تاجیکسیتان او را به داشتن ارتباط با حزب تحریر متهم کرده و می‌گویند که بازداشت آقای عثمان اف با فعالیتهای خبرنگاریش در بی بی سی هیچ ارتباطی ندارد.

این در حالیست که مقامات امنیتی و انتظامی تاجیکستان پیشتر خبر داده بودند که آقای عثمان اف "برای تبلیغ آرمانهای حزب تحریر از بی بی سی و آزادی" استفاده کرده است.

"دیگر مانعی برای رهایی عثمان اف نیست"

از زمان بازداشت آقای عثمان اف تا به امروز چندی از سازمانهای بین‌المللی، سفارتخانه‌های غربی و سازمانهای مدافع حقوق خبرنگاران با صدور بیانیه هایی خواستار آزادی وی شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسفندیار می‌گوید که وضع روانی اورونبای همچنان وخیم است

ضمناً، گزارشگران بدون مرز ، یک سازمان بین‌المللی مدافع آزادی بیان، روز چهارشنبه 13 ژوئیه بیانیه ای ا تازه در باره بازداشت اورونبای عثمان اف انتشار داده است.

این سازمان در بیانیه خود بار دیگر خواستار آزادی آقای عثمان اف شده است.

در این بیانیه آمده است: "این نکته که خلاصه پرونده جنایی به پرزیدنت امامعلی رحمان ارسال شده، نشان می‌دهد که درخواستهای روزنامه‌نگاران و جامعه بین‌المللی در باره اورونبای عثمان اف مورد توجه مقامات تاجیکستان قرار گرفته است."

گزارشگران بدون مرز می‌فزاید: "هر آیینه، سیستم دادگستری به بررسی پرونده (ا آقای عثمان اف) ادامه‌ خواهد داد و ما امیدواریم که این پرونده به طور منصفانه و بی‌طرفانه و با رعایت قوانین بین‌المللی حل و فصل خواهد شد."

این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق روزناه‌نگاران همچنین خواستار آزادی اورونبای عثمان اف تحت شرایط ویژه شده و می‌گوید دیگر هیچ مانعی برای انجام این کار موجود نیست.

در بیانیه این سالزمان می‌خوانیم: "تحقیق پرونده انجام شده و عثمان اف باید سریعا تحت شرایط ویژه رها شود. برای تقویت اعتبار سیستم دادگستری باید همه نامنظمی هایی که از زمان بازداشت آقای عثمان اف وجود داشت، مورد تحقیقات جدی قرار بگیرد."

نگرانی سفیر بریتانیا

از سوی دیگر، تریوار مور، سفیر بریتانیا در دوشنبه، از جمله دیپلماتهای خارجی مقیم تاجیکستان است که خواستار لغو اتهامات وارده علیه آقای عثمان اف شده است. وی در مصاحبه با بخش ازبکی بی بی سی نظراتش را در این باره مطرح کرده است:

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای مور می‌گوید که از وضع سلامتی اورونبای عثمان اف نگران است

تریوار مور: ما هم با مقامات تاجیکستان و هم با بی بی سی همیشه در ارتباط هستیم. من با وزارت خارجه و ساختارهای دیگر دولت تاجیکستان در باره اورونبای عثمان اف صحبت دارم.

بی بی سی: مقامات تاجیکستان به شما چه می‌گویند؟

تریوار مور: قبلاً به ‌اندیشه من، آنها اورونبای عثمان اف را به داشتن ارتباط با حزب تحریر متهم می‌کردند. همچنین، آقای عثمان اف به آگاه نکردن نهادهای ذیربط از اطلاعاتی که در اختیار داشت، متهم شده است. طبیعی است که هم ما و هم بی بی سی با این اتهامات موافق نیستیم.

بی بی سی: آنها به شما چیزی را به عنوان دلایل پیشنهاد کردند؟

تریوار مور: نه، مشخصاً نگفته‌اند. ما بیشتر از وضع سلامتی آقای عثمان اف نگران بودیم و هستیم. نگرانی دیگر ما در مورد در چارچوب قانون صورت گرفتن این روند و اتهامات وارده بود... به ‌اندیشه ما، این قضیه باید از راه قانونی بررسی شود. به این خاطر، ما فعلاً نمی‌توانیم از مقامات در باره داشتن یا نداشتن دلایل سؤال کنیم.

بی بی سی: از زمان بازداشت اورونبای عثمان اف یک ماه سپری شد. سفارت بریتانیا در این زمینه چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

تریوار مور: من می‌توانم بگویم که ما یکجا با بی بی سی تلاش می‌کنیم. من در این زمینه از سفرهای مسئولان بی بی سی به تاجیکستان پشتیبانی می‌کنم...

من با وزارت خارجه تاجیکستان روی این مسئله کار می‌کنم. به دولت تاجیکستان در باره مسئولیتهای بین‌المللی آنها یادآور می‌شوم.

مثلاً، تاجیکستان به عنوان یک عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا مسئولیت و تعهداتی دارد. در مورد دفاع از حقوق بشر تاجیکستان اسناد گوناگون بین‌المللی را امضا کرده است. تاجیکستان باید به این تعهدات و قراردادها احترام گذارد.

بی بی سی: به ‌اندیشه شما، این قضیه تا چه زمانی طول خواهد کشید؟

تریوار مور: دیروز ما از انجام تحقیقات و ارسال پرونده به دادستانی کل تاجیکستان اطلاع یافتیم. حالا باید دادستانی کل اعلام کند که چه اتهاماتی مطرح است یا نیست.

من همچنین خبر یافتم که پرزیدنت رحمان به قضیه اورونبای عثمان اف توجه دارد... به نظر من، ما در مرحله مهمی قرار داریم و سفارت بریتانیا در این مرحله خیلی فعال است.

مطالب مرتبط