هشدار درباره شرایط امنیتی فرودگاه های آمریکا

Image caption این نگرانی ها در کنگره آمریکا هم زمان با افزایش سفرها در فصل تابستان مطرح می شود

بر اساس آمار ارائه شده به مجلس نمایندگان آمریکا، از نوامبر ۲۰۰۱ تاکنون بیش از ۲۵ هزار مورد نقض تدابیر امنیتی در فرودگاه های این کشور اتفاق افتاده است.

دن چفتز، نماینده کنگره آمریکا از ایالت یوتا که ریاست این نشست را بر عهده داشت، گفت با وجود آنکه دولت میلیاردها دلار صرف افزایش تدابیر امنیتی کرده، فرودگاه ها همچنان در مقابل حملات تروریستی آسیب پذیر هستند.

طی ده سال اخیر حدود ۶ هزار مسافر و چمدان مورد بازرسی کامل در فرودگاه قرار نگرفته اند.

اما اداره امنیت حمل و نقل آمریکا می گوید رقم نقض تدابیر امنیتی در مقایسه با پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیارد مسافری که از سال ۲۰۰۱ تاکنون مورد بازرسی قرار گرفته اند چندان زیاد نیست.

این اداره می گوید تعریف نقض تدابیر امنیتی نیز وسیع است و شامل شرایط متفاوتی می شود.

اما آقای چافتز، رئیس کمیته فرعی نظارت و اصلاحات دولتی در مجلس نمایندگان گفت که از سال ۲۰۰۱ تاکنون بیش از ۱۴ هزار نفر توانسته اند به مناطق حساس فرودگاه های آمریکا وارد شوند.

حدود ۶۰۰۰ مسافر و یا چمدان بدون آنکه مورد بررسی دقیق قرار گیرد از زیر دست مسئولین امنیتی گذشته است.

تی جی اور، رئیس اداره هوانوردی در فرودگاه بین المللی شارلوت داگلاس که در این کمیته حاضر شده بود، اداره امنیت حمل و نقل را متهم به کاغذبازی و غرور زیاد کرد.

اما این اداره در بیانیه ای که منتشر کرده گفته است، آمار منتشر شده توسط کمیته نظارت و اصلاحات دولتی نمایانگر یک درصد از پنج میلیارد مسافری است که در فرودگاه های آمریکا مورد بازرسی قرار گرفته اند.

این بیانیه می افزاید اداره امنیت حمل و نقل، نقض تدابیر و مقررات فرودگاه ها را بسیار جدی می گیرد و اقدامات مقتضی را به اجرا می گذارد.

این اداره تاکید کرد: "فرودگاه ها امروز امنیتی بیش از همیشه دارند."

یک مقام امنیتی آمریکا به بی بی سی گفت که در بسیاری از موارد، مسافران بدون آنکه خود بدانند وارد بخش های حساس فرودگاه ها شده اند.

بحث بر سر نقض تدابیر امنیتی فرودگاه ها همزمان با افزایش سفرها در فصل تابستان مطرح می شود.

اداره امنیت حمل و نقل گفته است اقدامات لازم برای مقابله با کسانی که درصدد استفاده از هواپیماهای مسافربری برای حملات تروریستی هستند، انجام شده است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا هفته گذشته نسبت به تهدیدهای جدید تروریستی هشدار داد.