آمریکا مخالفان قذافی را به عنوان قدرت مشروع در لیبی به رسمیت شناخت

نمایندگان کشورهای عضو گروه تماس لیبی حق نشر عکس AFP
Image caption نمایندگان کشورهای عضو گروه تماس لیبی در استانبول

دولت آمریکا و اعضای گروه تماس، شامل بیش از ۳۰ کشور غربی و عرب، اعلام کردند که مخالفان معمر قذافی را به عنوان "قدرت حاکمیتی مشروع" در لیبی به رسمیت می شناسند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا امروز جمعه ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) این تصمیم را پس از یک نشست دیپلماتیک در استانبول اعلام کرد.

معنای این تصمیم این است که میلیاردها دلار دارایی مسدود شده دولت لیبی در بانک های آمریکایی می تواند در اختیار مخالفان قرار گیرد.

اعضای گروه تماس لیبی در حال بررسی طرحی برای پایان دادن به درگیری ها در لیبی هستند.

این طرح قرار است به آقای قذافی ارائه شود.

خانم کلینتون امروز گفت: "از نظر دولت ایالات متحده، رژیم قذافی دیگر هیچ اقتدار مشروعی در لیبی ندارد. بنابراین اعلام می کنم که تا زمان استقرار یک حکومت موقت، آمریکا شورای ملی انتقالی لیبی را به عنوان قدرت حاکمیتی مشروع در لیبی به رسمیت می شناسد و بر این اساس با آن رفتار می کند".

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که اعضای این شورا امروز تضمین های مهمی داده اند و از جمله قول داده اند که فرآیندی اصلاحی را دنبال کنند که هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر سیاسی دموکراتیک باشد.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه تماس، شامل بیش از ۳۰ کشور غربی و عرب نیز بر سر به رسمیت شناختن مخالفان آقای قذافی توافق کردند.

بسیاری از این کشورها پیش تر به صورت جداگانه مخالفان دولت لیبی را به رسمیت شناخته بودند.

فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا گفت که این تصمیم راهی جز ترک قدرت برای آقای قذافی باقی نمی گذارد.

پس از قذافی

آقای فراتینی گفت که نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی پیشنهاد آتش بس گروه تماس را به رهبران لیبی تحویل خواهد داد و در مورد آن از طرف گروه تماس مذاکره خواهد کرد.

او گفت که این پیشنهاد یک راه حل سیاسی است که آتش بس را هم شامل می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم کلینتون در این مورد گفت که هر گونه توافقی باید شامل کنار رفتن آقای قذافی از قدرت باشد.

یک مقام عالی رتبه آمریکایی که خانم کلینتون را همراهی می کند، به رویترز گفته است که کشورها در حال بررسی وضعیت لیبی پس از قذافی هستند.

مطالب مرتبط