در شهرهای هند حالت فوق‌العاده اعلام شد

حق نشر عکس 1
Image caption انفجارها در مومبای، مرگ دست‌کم ۱۸ نفر و مجروح شدن ده‌ها نفر را به دنبال داشت

دولت هند در مومبای (بمبئی) و دیگر شهرهای هند حالت فوق‌العاده اعلام کرده است. روز چهارشنبه، ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) وقوع سه انفجار پیاپی در مومبای، مرگ دست‌کم ۱۸ نفر و مجروح شدن ده‌ها نفر را به دنبال داشت.

مان‌موهان سینگ، نخست وزیر هند، از مردم مومبای خواسته است تا "آرامش و اتحاد خود را حفظ کنند."

سازمان ملل متحد هم حمله‌های روز چهارشنبه در مومبای را محکوم کرده و آنها را "تأثرآور" توصیف کرده است.

این حمله‌ها در ساعات پررفت‌وآمد در سه منطقه مختلف مومبای رخ داد و هیچ گروهی مسئولیت آنها را به عهده نگرفته است.

پی چیدامبارام، وزیر کشور هند گفته است که به باور او، این حمله‌ها "هماهنگ‌شده و توسط تروریست‌ها" انجام شده‌اند، چون انفجارها با فاصله چند دقیقه پشت سر هم رخ داده‌اند.

او در جمع خبرنگاران گفت: "تمام گروه‌هایی که توان دست زدن به چنین حمله‌هایی را دارند، مظنون هستند. تمام زوایای این حمله‌ها مورد تحقیق قرار خواهد گرفت و تمام سرنخ‌ها دنبال خواهد شد."

حمله‌هایی که روز چهارشنبه، ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) در مومبای رخ داد، مرگبارترین حمله‌ها از نوامبر سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون بوده است. آن زمان، حمله‌های هماهنگ و برنامه‌ریزی شده ۱۰ مرد مسلح که سه روز طول کشید، به مرگ ۱۶۵ نفر منجر شد.

بمب‌های دست‌ساز

یکی از سه بمب روز چهارشنبه، در منطقه‌ بازار زاوری، دیگری در منطقه تجاری اپرا هاوس (خانه اپرا) و بمب سوم در منطقه دادر در مرکز شهر مومبای منفجر شد.

اولین انفجار در حدود ساعت ۶ و ۵۰ دقیقه بعد از ظهر رخ داد و دو بمب دیگر به ترتیب و با فاصله زمانی ۱۵ دقیقه منفجر شدند.

بمب اول در یک ایستگاه اتوبوس، دیگری کنار خیابان و بمب سوم در یک موتورسیکلت کار گذاشته شده بود.

گزارش شده است که شدیدترین انفجار در اپرا هاوس رخ داده است. این منطقه به عنوان یکی از مراکز اصلی خرید و فروش الماس در مومبای شناخته می‌شود.

حالت فوق‌العاده

به جز شهر بندری بمبئی، مهم‌ترین شهر تجاری هند، در دهلی، پایتخت این کشور، کلکته و چندین شهر دیگر حالت فوق‌العاده اعلام شده است و نیروهای پلیس در مکان‌های عمومی از جمله مراکز خرید، سینماها، پارک‌ها و پایانه‌های حمل‌ونقل حضور دارند.

روز پنجشنبه، مقامات رسمی هند تعداد کشته‌شدگان انفجارها را از ۲۱ نفر به ۱۷ نفر کاهش دادند و گفتند که ۱۳۱ نفر هم زخمی شده‌اند.

در عین حال، وزیر کشور هند گفته است که نیروهای امداد در محل یکی از انفجارها، سر قطع‌شده یک نفر را پیدا کرده‌اند که هویتش تاکنون شناسایی نشده و در آمار رسمی کشته‌شدگان در نظر گرفته نشده است.

بر اساس گزارش‌ها، بیشتر ساکنان مومبای روز پنجشنبه روند عادی زندگی خود را شروع کرده‌اند و با وجود حمله‌های روز قبل، مغازه‌داران فعالیت روزانه‌شان را از سر گرفته‌اند و مدارس همچنان باز هستند.

در سال‌های اخیر مومبای چندین بار هدف حمله قرار گرفته است.

حمله‌های سال ۲۰۰۸ میلادی به دو هتل مهم شهر، یک ایستگاه پرازدحام قطار و چند بخش توریستی دیگر مومبای انجام شد. آن زمان اعضای گروه لشکر طیبه به عنوان مسئول این حمله‌ها معرفی شدند. پایگاه اصلی این گروه در پاکستان است.

اندکی بعد از حمله‌های روز چهارشنبه در مومبای، وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای، آنها را محکوم کرد.

روابط دیپلماتیک هند و پاکستان به دنبال حمله‌های سال ۲۰۰۸ میلادی رو به تیرگی گذاشته بود و دو طرف مذاکرات صلح را به تازگی از سر گرفته‌اند.

مطالب مرتبط