اف بی آی درباره غول رسانه ای مرداک تحقیق می‌کند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روپرت مرداک و پسرش جیمز مرداک، سه‌شنبه آینده در جلسه کمیته تحقیق پارلمان بریتانیا شرکت خواهند کرد

پلیس فدرال آمریکا درباره این اتهام که شرکت رسانه ای 'نیوز کورپوریشن' به مالکیت روپرت مرداک، برای شنود مکالمات تلفنی خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر تلاش کرده بود، تحقیق می کند.

طی هفته‌ های اخیر رسوایی شنود مکالمات بعضی از چهره های سیاسی و فرهنگی در بریتانیا و حتی برخی شهروندان عادی این کشور توسط روزنامه‌ها و نشریات متعلق به روپرت مرداک، به جنجال بزرگی در بریتانیا تبدیل شده است.

روپرت مرداک شهروند آمریکاست و شرکت زیر مجموعه غول رسانه ای وی در بریتانیا 'نیوز اینترنشنال' نام دارد که عملکرد حرفه ای و قانونی روزنامه ها و نشریات آن در این ماجرا زیر سوال رفته است.

به این ترتیب، با ورود پلیس فدرال آمریکا به پرونده، این رسوایی از بریتانیا فراتر رفته و به آمریکا رسیده است.

نیوز کورپوریشن در آمریکا نیز مالک نشریات و شبکه های متعددی از جمله شبکه خبری فاکس نیوز و روزنامه وال استریت ژورنال است.

پلیس فدرال پنجشنبه به بی بی سی گفت که خبر آغاز تحقیقات درباره امکان هک شدن موبایل های شماری از اعضای خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ موثق است.

خبرگزاری ها گزارش داده اند که این تحقیقات در حال حاضر مقدماتی خواهد بود و به احتمال زیاد از طریق شعبه اف بی آی در شهر نیویورک هدایت خواهد شد.

طی روزهای گذشته، چند عضو ارشد کنگره خواهان تحقیق در این باره شده بودند، از جمله جی راکفلر، رییس کمیته بازرگانی مجلس سنای ایالات متحده که گفته بود از مقام های مسئول خواسته است که احتمال نقض قوانین آمریکا توسط خبرنگاران شرکت کورپوریشن را بررسی کنند.

وی هشدار داده است عواقب این ماجرا در صورت اثبات برای نیوز کورپوریشن بسیار جدی خواهد بود.

از سوی دیگر، روپرت مرداک و پسرش جیمز مرداک، اعلام کرده‌اند که سه‌شنبه آینده در جلسه کمیته تحقیق پارلمان بریتانیا شرکت خواهند کرد تا درباره رسوایی شنود مکالمات توسط یک نشریه تحت مالکیتشان به این سوال های این کمیته پاسخ دهند.

روپرت مرداک پیشتر از حضور در این جلسه امتناع کرده و پسرش خواهان تغییر روز جلسه شده بود.

آقای مرداک و پسرش شهروند بریتانیا نیستند و بنابراین نمی توان آنها را مجبور به حضور در پارلمان کرد.

ربکا بروکز، مدیر اجرایی شرکت نیوز اینترنشنال که عضوی از موسسه آقای مرداک است، اظهار آمادگی کرده که در جلسه شرکت کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption پیتر کینگ یکی از اعضای کنگره آمریکاست که خواهان تحقیقات اف بی آی شده بود

همزمان، یک مرد ۶۰ ساله در ارتباط با شنود‌های تلفنی بازداشت شده است.

بی‌بی‌سی مطلع شده که این شخص نیل والیس، سردبیر ارشد سابق هفته نامه 'نیوز آو د ورلد' است.

او روز پنجشنبه توسط پلیس بازداشت شد و برای پاسخ دادن به سوالاتی درباره اقدام برای شنود مکالمات، به یک اداره پلیس در غرب لندن انتقال یافت.

نیل والیس نهمین فردی است که از ماه ژانویه و پس از آغاز تحقیقات تازه درباره شنود تلفنی بازداشت می‌شود.

هفته پیش، بعد از بالاگرفتن رسوایی درباره اتهام‌ شنود تلفنی قربانیان جنایت، سیاستمداران و افراد مشهور، نشریه 'نیوز آو د ورلد' که به آقای مرداک تعلق داشت تعطیل شد.

روز سه‌شنبه کمیته فرهنگ، رسانه، و ورزش در پارلمان از خانم بروکز و آقای مرداک و پسرش دعوت کرد که برای ارائه شهادت درباره رسوایی شنود تلفنی به پارلمان بروند.

در بیانیه‌ای که توسط این کمیته منتشر شد، نمایندگان اعلام کردند درباره اظهارات خانم بروکس و اندی کلسون، در جلسه پیشین این کمیته در سال ۲۰۰۳، سوالاتی جدی به وجود آمده است.

خانم بروکس و آقای کلسون هر دو از سردبیران پیشین هفته نامه "نیوز آو د ورلد" بودند.

روپرت مرداک، پیشتر در نامه‌ای به جان ویتینگ‌دیل، مدیر کمیته پارلمان، گفت که با وجود این‌که روز سه شنبه در دسترس نیست، اما "کاملا آماده است" تا در تحقیقی که توسط یک قاضی در این باره انجام می‌شود شهادت دهد.

خبر این تحقیق روز چهارشنبه توسط دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام شد.

جیمز مرداک هم اعلام کرده بود که روز دیگری در جلسه حاضر خواهد شد. اما بعد هم او و هم روپرت مرداک اعلام کردند که در جلسه کمیته پارلمان شرکت می‌کنند.

خانم بروکز گفت که بسیار خوشحال خواهد شد که شهادت دهد.

مطالب مرتبط