روزنامه نگاران بی بی سی دست به اعتصاب زدند

تلویزیون بی بی سی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بی بی سی به دلیل مختل شدن برنامه های عادی، از مخاطبان خود عذرخواهی کرده است

اعتصاب ۲۴ ساعته شماری از کارکنان بی بی سی در اعتراض به کاهش نیروی کار در این سازمان خبری، خاتمه یافته است.

در پی بازخرید اجباری گروهی از روزنامه نگاران در سرویس جهانی بی بی سی، اعضای "اتحادیه ملی روزنامه نگاران" (NUJ) ماه گذشته در یک رای گیری از اعتصاب حمایت کردند.

این اتحادیه می گوید که اعضایش از اعتصاب روز جمعه (۱۵ ژوئیه) به طور کامل حمایت کردند.

یک سخنگوی بی بی سی گفته است که اعتصاب روز جمعه کمتر از آنچه که انتظار آن می رفت در برنامه های بی بی سی اختلال ایجاد کرد.

مخاطبان بی بی سی روز جمعه با تغییراتی در برنامه های آن مواجه شدند، از جمله برنامه "تودی پروگرم" کانال رادیویی چهار بی بی سی با یک ساعت تاخیر پخش شد.

اتحادیه ملی روزنامه نگاران هشدار داده بود که اعتصاب "اختلالات گسترده ای" در برنامه های رادیویی و تلویزیونی بی بی سی ایجاد خواهد کرد.

این اعتصاب بر فعالیت بخش فارسی بی بی سی در روز جمعه نیز تاثیر گذاشت و در نتیجه آن، وب سایت فارسی به صورت عادی و همیشگی به روز نشد.

برنامه های خبری تلویزیون فارسی بی بی سی هم، روال عادی خود را نداشت.

بخش فارسی بی بی سی از اینکه نتوانست برنامه های رادیویی و تلویزیونی خود را به روال عادی پخش کند، و وبسایت خود را همچون همیشه به روز کند، متاسف است.

به گفته اتحادیه ملی روزنامه نگاران، شماری از روزنامه نگاران سرویس جهانی و بخش بررسی رسانه های بی بی سی با بازخرید اجباری رو به رو شده اند.

میشل استین استریت دبیر کل این اتحادیه، بی بی سی را به تحریک کارکنان برای دست زدن به اعتصاب متهم کرد و آن را "خجالت آور" خواند.

در مقابل بی بی سی اعلام کرده که تلاش می کند تا شمار افرادی را که با بازخرید اجباری رو به رو هستند، کاهش دهد.

سخنگوی بی بی سی گفت: "در پی کاهش بودجه سرویس جهانی و بخش بررسی رسانه های بی بی سی از سوی دولت بریتانیا، اعتصاب این واقعیت را تغییر نخواهد داد که بی بی سی مجبور است گروهی از کارکنان خود را به طور اجباری بازخرید کند."

اتحادیه ملی روزنامه نگاران قرار است روز ۲۹ ژوئیه دست به اعتصاب دیگری بزند.